Strona głównaChorobyJak nie zapomnieć o lekach? Pomocny jest system sms-owy

Jak nie zapomnieć o lekach? Pomocny jest system sms-owy

Bez względu na wiek i ogólny stan zdrowia wielu ludzi regularnie przyjmuje jakieś leki, choćby suplementy, środki wspomagające odchudzanie, witaminy, etc. Aby medykamenty były skuteczne, powinny być zażywane ściśle w zgodzie z zaleceniami lekarzy. Zapominalstwo może zaprzepaścić skutki przyjmowania farmaceutyków.
Jak nie zapomnieć o lekach? Pomocny jest system sms-owy Nawet małe zakłócenia zwykłej rutyny - odwiedziny rodziny, bezsenna noc lub telefon od znajomego - mogą spowodować zaniechanie zażycia . Problem polega na tym, że większość leków należy brać regularnie, aby mogły działać prawidłowo. Nowe badanie pokazuje jednak, że zalogowanie się do serwisu przypomnienia leków pomaga odpowiednio zażywać lekarstwa.

Naukowcy z Holenderskiego Instytutu Badań Świadczeń Zdrowotnych przeanalizowali 13 badań dotyczących korzystania z usług elektronicznego przypomnienia, które miały pomóc pacjentom przestrzegać regularności zażywania leków. Pacjenci uczestniczący w tych badaniach doświadczali różnych długoterminowych chorób wymagających regularnego przyjmowania farmaceutyków. Uczestnicy cierpieli m. in. na , , , a także byli zakażeni wirusem HIV. W ramach testów badano skuteczność wiadomości tekstowych wysyłanych za pomocą telefonu komórkowego i audiowizualnych przypomnień wysyłanych przy pomocy urządzeń przenośnych lub pagerów. Wykazano, że tego typu przypomnienia pomagają podnieść wskaźniki regularności zażywania leków.

Badania oceniały efekty z przypomnieniem o zażyciu leku przez okres krótszy niż sześć miesięcy, nie można więc być pewnym, że efekt nie osłabnie w perspektywie długoterminowej. W każdym razie zanotowano znacznie lepsze trzymanie się zaleceń co do pory przyjmowania medykamentów u tych, którzy otrzymywali przypomnienia, najefektywniejsze okazały się sms-y.

Przeczytaj także


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy