Strona głównaChorobyJak upał wpływa na działanie leków?

Jak upał wpływa na działanie leków?

Temperatura ma wpływ na to, jak reagujemy na leki - podczas upałów trzeba być szczególnie ostrożnym w przyjmowaniu medykamentów.
Jak upał wpływa na działanie leków? [© yuu - Fotolia.com] Upał może oddziaływać na skuteczność i bezpieczeństwo zażywanych leków. Poza tym warto wiedzieć, że niektóre farmaceutyki sprzyjają zakłócaniu mechanizmu termoregulacji i wzmagają odwodnienie.

Problemy wywołane przez wysokie temperatury mogą być pogłębiane przez leki przeciwcholinergiczne (stosowane np. w chorobach płuc, którym towarzyszy skurcz oskrzeli, czyli również przy oskrzelowej, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu zatok), leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Ich czynne składniki mogą zaburzać kontrolę temperatury oraz proces pocenia się. Poza tym przy ich stosowaniu odnotowuje się zmniejszoną koncentrację, która i tak jest już osłabiona podczas upałów. Co więcej, warto pamiętać, że leki przeciwpsychotyczne obniżają ciśnienie, a skwar także temu sprzyja, bo np. zwiększone sprawia, że ciśnienie spada.

Beta-blokery (stosowane przy nadciśnieniu) oraz tryptany (zażywane przy migrenach) osłabiają przepływ krwi w skórze i sprawiają, że organizmowi trudniej jest się schładzać. Leki przeciwhistaminowe (zapisywane przy astmie) mogą hamować pocenie się, a medykamenty przeciw , poza osłabianiem wydzielania potu, intensyfikują i dezorientację. Środki moczopędne wzmagają ryzyko odwodnienia i hiponatremii, czyli niedoboru we krwi (jest to szczególnie niebezpieczne, bo silny niedobór sodu zagraża życiu).

Medykamenty uspokajające i rozluźniające mięśnie mają wpływ na pocenie się i oddziałują na rzut serca (pojemność minutową serca), co wywołuje zawroty głowy, nasila problemy z oddychaniem i zaburza mechanizmy chłodzenia organizmu.

Wreszcie, trzeba też pamiętać o zasadach przechowywania leków. Narażanie ich na wysoką temperaturę może zmniejszyć ich skuteczność, a większość medykamentów należy przechowywać w temperaturze 25 stopni Celsjusza lub niższej. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta zawartymi na ulotkach dołączonych do farmaceutyków i trzymać je z dala od nasłonecznionych miejsc.

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy