Strona głównaChorobyJakie leki kupowaliśmy w 2009 roku

Jakie leki kupowaliśmy w 2009 roku

W 2009 roku apteki sprzedały produkty za ponad 26 mld 75 mln złotych, z czego najwięcej - ponad 18 procent wydatków przeznaczonych zostało na leki na przewód pokarmowy i metabolizm - pokazują dane z Monitora Zdrowia prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia.
Mimo kryzysu finansowego, który dotknął polskie społeczeństwo i zdecydowanie obniżył dochody w dużej części polskich rodzin, w 2009 roku w stosunku do roku poprzedniego wydaliśmy na leki o 8,9 procent więcej, co dało kwotę 26,075 mld złotych. Kwota ta obejmuje całkowite obroty aptek, więc zarówno sprzedaż indywidualną jak i dla placówek medycznych.

W 2009 roku motorem napędowym sprzedaży aptecznej była sprzedaż odręczna polegająca na sprzedaży produktów bez recepty, która wyniosła 9,249 mld złotych i była wyższa w stosunku do roku 2008 aż o 13,8 procent. Wzrost odnotowano również wśród sprzedaży recept refundowanych oraz pełnopłatnych, odpowiednio o 4,9 i 6,7 procent w porównaniu z rokiem 2008.

- Podobnie jak w zeszłym roku najwięcej wydaliśmy na zakup leków służących do leczenia problemów z układem pokarmowym i metabolizmem - co stanowiło aż 18,23 procent całości sprzedaży aptecznej oraz leków nasercowych 15,56 procent. Porównując dane do roku poprzedniego obie grupy leków zanotowały spadki w procentowym udziale całości obrotu aptecznego: układ pokarmowy i metabolizm o 0,12 procent, a leki nasercowe - 0,66 procent. Spośród wszystkich grup leków największy wzrost udziału procentowego w całości obrotu lekami w aptekach zanotowały leki na układ oddechowy, których udział wzrósł z 11,02 procent w 2008 roku do 11,61 procent w 2009 - analizuje Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Biorąc pod uwagę sprzedaż produktów pod względem grupy terapeutycznej najbardziej wzrosła sprzedaż leków przeciwwirusowych do stosowania wewnętrznego - wzrost o 67 procent oraz leków immunostymulujących o 50 procent, natomiast największe spadki zanotowano w przypadku środków anabolicznych - 22 procent i leków przeciwwymiotnych - 14 procent.

Monitor Zdrowia to raport wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. W każdym miesiącu publikuje informacje dotyczące zachorowalności, kosztów leczenia oraz częstotliwości występowania chorób w Polsce.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:07:59, 24-02-2010 Koleszja

    Trzeba przyznać, że taka suma robi wrażenie. Jeśli miałbym podliczyć swoje wydatki na leki to wynik nie wyszedłby mi pewnie w miliardach, ale w tysiącach na pewno. Niestety zaniedbania z czasów młodości ( zła dieta, ignorowanie nadciśnienia ) spowodowały, że nie mogę ograniczyć liczby leków które zażywam, co najwyżej z czasem może ich być jeszcze więcej. Jakbym w hurtowni chciał kupić kilka opakowań tabletek to chyba by mnie wyśmiali, dlatego zaglądam do Apteki za Grosze na złotej, bo ceny ( przynajmniej na niektóre rzeczy ) mają iście hurtowe. Jest to jedyne co mogę zrobić żeby przyoszczędzić bo leków nie odstawię ...
    ... zobacz więcej
  • 19:38:52, 24-02-2010 eledand

    Witam i brak mi słów w ocenie,płacenia za Lekarstwa.
    Mogę tylko stwierdzić że jesteśmy sobie sami winni naszych chorób i tzw.Nadciśnienia,i wielu innych dolegliwości.
    Bo cóż można na starość powiedzieć -ponarzekać nic to nie da.
    Lekarstwa podrożeją z pewnością od kwietnia i co z siekierą na księżyc sie wybierzemy czy gdzie indziej.
    Głowa zaczyna boleć.
    A niech zdrożeją leki do 100% i więcej będą mieli Aptekarze,Firmy,Duchołapy, i przybędzie cmentarzy,.
    Brak mi słów na temat leczenia i pomagania ludziom starszym.
    Chyba zaczynam zrzędzić,ale tak mnie naszło.
    ... zobacz więcej
  • 19:45:58, 24-02-2010 tadeusz50

    Oglądałem kilka minut temu reportaż o ilości wyrzucanych leków do śmietników, koszy w aptekach. Dotyczy to Polski świata.Zbytnio mnie to nie ździwiło bo niestety tak się dzieje. Z ręką na sercu kto nie wyrzucił leków np. nie użytych, przeterminowanych.
  • 19:59:07, 24-02-2010 e-bietka

    Przecież w każdej aptece jest pojemnik na przeterminowane leki. W czym więc problem? Wystarczy odrobina wyobraźni i troszkę dyscypliny.
  • 20:07:10, 24-02-2010 tadeusz50

    Cytat:
    Bietka
    Przecież w każdej aptece jest pojemnik na przeterminowane leki. W czym więc problem? Wystarczy odrobina wyobraźni i troszkę dyscypliny.
    Wśrod tych leków i koszach w aptekach są leki refundowne,one nie mogą być brane do ponownego użycia. Nie widzisz problemu? Gdybyś zobaczyła kasę jaką ktoś wyrzucił, być może zmieniłabyś zdanie.
  • 20:12:37, 24-02-2010 e-bietka

    Masz rację, to faktycznie jest problem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć