Strona głównaChorobyJuż jest skuteczna szczepionka na malarię

Już jest skuteczna szczepionka na malarię

Komary nie są po prostu uciążliwe, niektóre przenoszą pasożyty, które są odpowiedzialne za rozwój malarii. Ludzie zarażeni mają gorączkę, dreszcze, wymioty, a także grozi im śmierć. Ze świata medycznego płyną jednak dobre informacje - opracowano szczepionkę, która w badaniach klinicznych okazała się być bardzo skuteczna.
Już jest skuteczna szczepionka na malarię [© tashatuvango - Fotolia.com] Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia, niemal 3,2 miliarda ludzi, czyli znaczna część globalnej populacji, jest narażonych na ryzyko wystąpienia tej choroby. W samym 2015 roku zainfekowanych było 214 mln. osób. Spośród nich ponad 400 tysięcy zmarło.

Dotychczas już dużo zrobiono na rzecz obniżenie wskaźnika zachorowań na - spadł aż o kilkadziesiąt procent. Niemniej, jest szansa na jeszcze efektywniejszą walkę z chorobą.

Szczepionka przeciwko malarii była szczególnie trudna do opracowania, ponieważ w choroba rozwija się nie z powodu wirusów, ale pierwotniaków. Nowa szczepionka zawiera żywą, ale osłabioną formę pasożyta, który wywołuje infekcję. Badanie kliniczne przeprowadzone przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia i Uniwersytet w Bamako w Mali potwierdziły stuprocentową efektywność opracowanej substancji w USA i 48-procentową w Mali.

Jak podkreślają autorzy testów, ten poziom trwałej skuteczności przeciwko zakażeniu malarią w regionie o silnym okresie przenoszenia nie był dotychczas obserwowany.

Malaria to ostra choroba gorączkowa, której objawy pojawiają się po 7 dniach lub nieco później (zwykle po 10-15 dniach) od ukąszenia zakażonego widliszka. Pierwsze objawy obejmują: , , dreszcze i wymioty, mogą być jednak łagodne i mylone z innymi chorobami, np. . Jeśli nie rozpcznie się leczenia w ciągu 24 godzin, choroba może zyskać ciężką formę i prowadzić do śmierci.

Choroba jest najczęstsza w Afryce Subsaharyjskiej - w 2015 roku w regionie było 90 proc. wszystkich przypadków malarii i 92 proc. wszystkich zgonów z powodu tej choroby.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy