Strona głównaChorobyJuż niewielkie dawki rapamycyny dają silne efekty anti-aging

Już niewielkie dawki rapamycyny dają silne efekty anti-aging

Obecnie najbardziej obiecującym lekiem przeciwstarzeniowym jest rapamycyna, znana ze swojego pozytywnego wpływu na życie i zdrowie w badaniach na zwierzętach. Aby uzyskać maksymalnie korzystne jej działanie, często podaje się tę substancję przez całe życie. Jednak nawet przy niskich dawkach mogą wystąpić negatywne skutki uboczne. Teraz testy na zwierzętach pokazały, że krótkotrwałe stosowanie rapamycyny ma takie same pozytywne efekty, jak leczenie przez całe życie. Być może więc można ją stosować u ludzi jako środek anti-aging.
Już niewielkie dawki rapamycyny dają silne efekty anti-aging [fot. Daniel Dan outsideclick from Pixabay]
Walka z negatywnymi skutkami pozostaje w kręgu zainteresowania naukowców. Zmiany w stylu życia mogą poprawić stan zdrowia seniorów, jednak same w sobie nie wystarczą, aby zapobiec niektórym chorobom wieku starszego. Stosowanie pewnych leków jako środków przeciwstarzeniowych może być dodatkową bronią w zaburzeniach charakterystycznych dla starszego wieku.

Za najbardziej obiecujący lek przeciwstarzeniowy uznaje się obecnie , inhibitor wzrostu komórek i środek immunosupresyjny, który jest zwykle wykorzystywany w leczeniu i po przeszczepach narządów. - W dawkach stosowanych klinicznie rapamycyna może wywoływać niepożądane skutki uboczne, jednak w przypadku używania leku w zapobieganiu osłabieniu związanemu z wiekiem ilość tej substancji musi być minimalna. Dlatego chcieliśmy sprawdzić, kiedy i jak długo musimy podawać rapamycynę, aby otrzymać takie same efekty, jak przy leczeniu przez całe życie - zauważa dr Paula Juricic z Instytutu Biologii Starzenia się im. Maxa Plancka.

Krótkie przyjmowanie leku

Przetestowano różne okresy krótkotrwałego podawania leku muszkom owocowym i odkryto, że dwutygodniowe leczenie rapamycyną młodych, dorosłych muszek chroniło je przed zaburzeniami jelitowymi związanymi z wiekiem i wydłużało ich życie. Podobnie 3 miesiące leczenia rozpoczętego w wieku 3 miesięcy u młodych, dorosłych myszy, miało porównywalny korzystny wpływ na zdrowie jelit tych gryzoni, gdy były one w średnim wieku.

- Te krótkie terapie farmakologiczne we wczesnej dorosłości zapewniały podobną ochronę do tej uzyskanej przy ciągłym leczeniu. Odkryliśmy też, że stosowanie rapamycyny dało najsilniejsze i najlepsze skutki we wczesnym okresie życia w porównaniu do wieku średniego. Jednocześnie przyjmowanie tego leku w późnym życiu, nie przyniosło efektu - wyjaśnia dr Thomas Leech, współautor badań.
Krok w kierunku konkretnych zastosowań.

- Znaleźliśmy sposób na obejście potrzeby długotrwałego przyjmowania rapamycyny, więc stosowanie jej u ludzi może być bardziej praktyczne. Trzeba sprawdzić przeciwstarzeniowe skutki tego leku u myszy i ludzi, gdy leczenie rozpoczyna się w późniejszym okresie życia, ponieważ okres przyjmowania tej substancji powinien być zminimalizowany. Możliwe jest również przerywane dawkowanie - mówi dr Yu-Xuan Lu, współautor testów.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć