Strona głównaChorobyJuż wiadomo, jak „cofnąć czas”. Opracowano nowy lek przeciwstarzeniowy

Już wiadomo, jak „cofnąć czas”. Opracowano nowy lek przeciwstarzeniowy

Odkryto, w jaki sposób można odwrócić starzenie się mózgu i odmłodzić tkankę mięśniową. Nowo wynaleziony lek przydaje żywotności starym komórkom macierzystym w mózgu i mięśniom myszy.
Już wiadomo, jak „cofnąć czas”. Opracowano nowy lek przeciwstarzeniowy [© ChenPG - Fotolia.com] Naukowcy z University of California w Berkeley stwierdzili, że pewna mała cząsteczka jednocześnie daje profity starym komórkom macierzystym w mózgu i mięśniach myszy, a to oznacza, że może także odmładzać tkanki w ludzkim organizmie.

Odkryty lek zaburza aktywność czynnika wzrostu - transformującego czynnika wzrostu beta 1 (TGF-beta1), który obniża zdolność różnych typów komórek macierzystych do odnawiania tkanek.

- Na podstawie naszych wcześniejszych badań wiemy że, szlak TGF-beta1 wydaje się być jednym z głównych winowajców wielu tkanek - powiedziała prof. Irina Conboy z University of California. - To jedno białko, przy zwiększonej aktywacji, powoduje starzenie się wielu komórek macierzystych w różnych narządach, takich jak trzustka, mózg, sercu i mięśnie - wyjaśniła prof. Conboy.

Teraz po raz pierwszy, na podstawie badań na zwierzętach, wykazano, że opracowany lek wpływa na TGF-beta 1, co odmładza wiele narządów.
Starzenie się jest częściowo przypisywane jest zaburzeniom dojrzałych komórek macierzystych w generowaniu „zastępstwa" dla uszkodzonych komórek, a tym samym w naprawie tkanek organizmu, stąd możliwość utrzymania skuteczności tego procesu wiąże się z ochroną przed postępowaniem starzenia się. Badania wykazały, że zmniejszona aktywność komórek macierzystych jest w dużej mierze skutkiem wpływu określonych związków chemicznych w środowisku wokół komórek macierzystych. Niektóre z tych substancji pochodzą z układu immunologicznego w związku z przewlekłym , który ma wpływ na starzenie się.

W badaniach na zwierzętach uczeni przeanalizowali aktywność TGF-beta1 w hipokampie, obszarze mózgu ważnego dla i uczenia się. Okazało się, że w mózgach starych myszy zwiększył się poziom TGF-beta1 i był podobny do tego we krwi i innych starzejących się tkankach. Badacze opracowali terapię genową, tj. umieścili bloker genetyczny w mózgach starych myszy, aby zahamować aktywność TGF-beta1 i odkryli, że komórki macierzyste hipokampa zaczęły wykazywać cechy młodości tworząc nowe komórki nerwowe. Podobne efekty uzyskano w przypadku terapii zastosowanej w mięśniach.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Oncotarget.

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy