16-06-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Ketamina to najszybciej działający środek przeciwdepresyjny, daje efekty już w ciągu kilku godzin, tymczasem na skuteczność innych leków przeciwdepresyjnych trzeba czekać kilka tygodni. Jednakże ketaminę można podawać tylko przez ograniczony czas ze względu na liczne skutki uboczne.
![Ketamina to najszybszy antydepresant, teraz odkryto, jak zmniejszyć jego skutki uboczne [fot. Rigby40 from Pixabay] Ketamina to najszybszy antydepresant, teraz odkryto, jak zmniejszyć jego skutki uboczne [fot. Rigby40 from Pixabay]](http://www.senior.pl/Ketamina-to-najszybszy-antydepresant-teraz-odkryto-jak-zmniejszyc-jego-skutki-uboczne_img62ace74d41ab2.jpg)
Teraz dokładnie określono, dlaczego ketamina działa tak szybko i jak można by ją przystosować, by zmniejszyć skutki uboczne.
Badanie na myszach pokazuje, że ketamina działa szybko jako środek , zwiększając aktywność bardzo małej liczby dopiero co powstałych neuronów.
Nowe neurony są tworzone w wolnym tempie. Jak wiadomo, zwiększenie ilości neuronów prowadzi do zmian behawioralnych. Wiele antydepresantów działa poprzez zwiększenie tempa neurogenezy, czyli właśnie liczby neuronów. Ale to zajmuje tygodnie. Ketamina z kolei wywołuje zmiany behawioralne po prostu poprzez zwiększenie aktywności istniejących nowych neuronów.
- Zawęziliśmy populację komórek. To istotne, ponieważ kiedy podajesz ketaminę pacjentom, wpływa ona na wiele obszarów mózgu i wywołuje wiele niepożądanych skutków ubocznych. Jednakże teraz wiemy dokładnie, na które komórki chcemy oddziaływać, więc jesteśmy w stanie opracować leki tak, aby koncentrowały się tylko na tych wybranych komórkach - mówi prof. John Kessler z Northwestern University Feinberg School of Medicine.
Skutki uboczne ketaminy obejmują: niewyraźne lub podwójne widzenie, nudności, wymioty, , i .
- Celem jest opracowanie leku przeciwdepresyjnego, który nie będzie działał dopiero po trzech czy czterech tygodniach, ponieważ ludzie nie radzą sobie dobrze w tym okresie. Jeśli masz ciężką i zaczynasz brać lek, a nic się nie dzieje, to samo w sobie jest przygnębiające. Posiadanie czegoś, co działa od razu, robiłoby znaczącą różnicę - zauważa dr Kessler.
- Pokazujemy, że neurogeneza jest odpowiedzialna za behawioralne skutki ketaminy. Nowo powstałe neurony tworzą synapsy, które aktywują inne komórki w hipokampie. Ta niewielka populacja komórek działa jak zapałka, wzniecając pożar, który rozpala różne aktywności w wielu innych komórkach, co przekłada się na behawioralne efekty - wyjaśnia prof. Kessler.
- Nie wiedziano jednak, że te same zmiany behawioralne można uzyskać poprzez zwiększenie aktywności nowych neuronów bez przyspieszania tempa powstawania kolejnych. To oczywiście oznacza istotnie szybszy efekt - dodaje prof. Kessler.
Na podstawie:
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »