Strona głównaChorobyKiedy warto stosować maści rozgrzewające?

Kiedy warto stosować maści rozgrzewające?

Coraz więcej osób w różnym wieku cierpi z powodu bólu stawów i mięśni. Przyczyn jest wiele, ale wśród najczęstszych wymienia się zbyt długotrwałą pracę w pozycji siedzącej lub stojącej, jak również pozostałości urazów doznanych podczas aktywności fizycznej i schorzenia reumatyczne. Jak łagodzić takie dolegliwości i pomóc naszym stawom i mięśniom?
Kiedy warto stosować maści rozgrzewające? [© Richard Villalon - Fotolia.com] Dolegliwości najszybciej łagodzą leki przeciwbólowe, ale ich nadużywanie negatywnie wpływa na nasz organizm, dlatego warto się wspomagać preparatami naturalnymi o właściwościach . Do tego służą m.in. maści rozgrzewające.

Jak działają maści rozgrzewające?

Składniki czynne maści rozgrzewających drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry. Na początku, zaraz po aplikacji preparatu na skórę występuje działanie drażniące i pojawia się zaczerwienienie oraz uczucie ciepła. Jest to skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i polepszenia ukrwienia bolącego miejsca. Efektem jest zmniejszenie się i bólu. Stosowanie maści rozgrzewających rozluźnia mięśnie i pomaga odprowadzać z chorych miejsc toksyczne substancje. Zanim jednak zaczniemy stosować maści rozgrzewające, warto wiedzieć w jakich sytuacjach po nie sięgnąć.

Przy uprawianiu sportów

Maści rozgrzewające mają szczególne zastosowanie dla osób aktywnie uprawiających sport. Służą do rozgrzania mięśni przed wysiłkiem fizycznym, szczególnie w chłodne i mroźne dni. Ich stosowanie jest również wskazane przy przeciążeniu i przetrenowaniu mięśni.

Bóle reumatyczne


Rozgrzewanie działa kojąco w przypadku z wyłączeniem ostrego zapalenia stawów. Aplikowanie maści rozgrzewających rozluźnia mięśnie i zmniejsza sztywność stawów, dzięki czemu ułatwia poruszanie się szczególnie osobom starszym. Trzeba jednak pamiętać, iż bóle stawów i mięśni mogą mieć charakter tymczasowy, jak również wynikać z przewlekłych chorób zwyrodnieniowych czy osteoporozy.

Na zakończenie masażu

Maści rozgrzewające mogą być również stosowane na zakończenie masażu jako lecznicy środek wspomagający. Założeniem wcierania preparatu w postaci maści, żelu czy kremu o działaniu słabo, średnio lub mocno rozgrzewającym na finał masażu jest spotęgowanie jego działania w poszczególnych schorzeniach. Masaż oczywiście dla bezpieczeństwa pacjenta powinien być wykonywany przez profesjonalnego masażystę.

Preparatów rozgrzewających nie powinno się stosować w obrzękach, przy otarciach i świeżych ranach oraz w okolicy błon śluzowych ust czy oczu. Trzeba pamiętać, iż po ich aplikacji należy dokładnie umyć ręce. Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, dlatego zanim zaaplikujemy maść powinniśmy zweryfikować ulotkę.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy