Strona głównaChorobyKontrola wywozu leków. Koniec z brakami w aptekach?

Kontrola wywozu leków. Koniec z brakami w aptekach?

Wywóz leków z Polski zostanie objęty nadzorem Głównego Inspektora Farmaceutycznego – zdecydował Sejm, nowelizując Prawo farmaceutyczne. Według posłów, dystrybucja produktów leczniczych osiągnęła obecnie nieakceptowany społecznie poziom patologii i uniemożliwia zapewnienie stałego dostępu do ważnych leków, których brak może spowodować trwałe i niekorzystne następstwa zdrowotne.
Kontrola wywozu leków. Koniec z brakami w aptekach? [© Minerva Studio - Fotolia.com] Nowelizacja wynika z licznych patologii występujących w polskim systemie dystrybucji leków. Z powodu różnic cen leków w różnych krajach Unii, niektóre z medykamentów masowo znikały z polskich hurtowni farmaceutycznych i były wysyłane do innych . W efekcie pojawiały się poważne trudności w zaopatrzeniu aptek w niektóre leki, w tym również preparaty ratujące życie czy służące w leczeniu chorób przewlekłych. Dlatego posłowie wystąpili z inicjatywą nowelizacji Prawa farmaceutycznego, mającą ograniczyć niekontrolowany wywóz leków i produktów medycznych z Polski.

Nowelizacja nakłada na hurtownie leków obowiązek zgłoszenia Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiaru wywozu z kraju , środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Obowiązek obejmie te produkty, co do których stwierdzono zagrożenie brakiem dostępności na terytorium Polski. Ich wykaz ma być ogłaszany przez ministra zdrowia.

GIF będzie mógł zgłosić w ciągu 7 dni roboczych sprzeciw wobec zamiaru wywozu leku za granicę, co będzie jednoznaczne z obowiązkiem sprzedania go w kraju w ilości określonej w zgłoszeniu wywozu.

Uchwalone przez zmiany określają również obowiązki sprawozdawcze producentów leków, przedsiębiorców prowadzących hurtownie leków, apteki i punkty apteczne – będą oni zobowiązani do regularnego, codziennego raportowania stanów magazynowych oraz wielkości sprzedaży "deficytowych" produktów. Wywóz leków bez uprzedniego zgłoszenia albo wbrew sprzeciwowi Głównego Inspektora Farmaceutycznego będzie karany, zarówno karami administracyjnymi (np. cofnięciem pozwolenia na prowadzenie apteki czy obrót lekami), jak i znacznymi karami finansowymi.

Nowelizacją zajmie się teraz Senat.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy