Strona głównaChorobyKontynuacja terapii farmakologicznej pomaga starszym pacjentom z depresją

Kontynuacja terapii farmakologicznej pomaga starszym pacjentom z depresją

U osób z grupy wiekowej 70+, które cierpiały z powodu depresji, notuje się wyższe prawdopodobieństwo zachowania zdrowia, jeśli kontynuują zażywanie antydepresantów nawet przez dwa lata po uzyskaniu pierwszych efektów.
U osób z grupy wiekowej 70+, które cierpiały z powodu depresji, notuje się wyższe prawdopodobieństwo zachowania zdrowia, jeśli kontynuują zażywanie antydepresantów nawet przez dwa lata po uzyskaniu pierwszych efektów.

Trwające dwa lata badanie przeprowadzone przez National Institute of Mental Health (Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego) w USA dowiodło, że podtrzymanie terapii farmakologicznej przez dłuższy czas sprawia, że ryzyko powtórnego pojawienia się depresji jest 60% niższe w porównaniu do seniorów, którzy odstawili medykamenty, gdy tylko poczuli się lepiej.

Zdaniem doktora Charlesa F. Reynoldsa III, badanie wyjaśnia kontrowersje co do korzyści i ryzyka stosowania długoterminowego leczenia przy pomocy leków starszych pacjentów, którzy w późnym wieku po raz pierwszy doświadczyli depresji.

Teraz eksperci są zgodni - u tego rodzaju pacjentów należy kontynuować leczenie aż do pełnej remisji choroby, tj. do zupełnego ustąpienia symptomów. Przeciętnie zaleca się zażywanie antydepresantów jeszcze przez średnio 6 – 12 miesięcy od poprawy stanu zdrowia.

„Wielu psychologów-geriatrów nie wiedziało, że osoby po siedemdziesiątym roku życia, które doświadczają depresji po raz pierwszym, są kandydatami do dłuższego leczenia antydepresantami”, twierdzi doktor Reynolds.

Oto niektóre rezultaty badania:
- u 63% pacjentów, którym podawano paroksetynę (lek przeciwdepresyjny) w fazie podtrzymania, zanotowano utrzymującą się remisję; takie same rezultaty osiągnięto u 42% pacjentów, którym podawano placebo;

- u 65%, którzy zażywali paroksetynę oraz brali udział w terapii interpersonalnej, zanotowano utrzymującą się remisję; takie same rezultaty osiągnięto u 32% pacjentów, którym podawano placebo i którzy uczestniczyli w terapii interpersonalnej.

Warto również zauważyć, że zastosowanie jedynie terapii interpersonalnej u pacjentów po siedemdziesiątym roku życia jest nieefektywne, w nikłym stopniu niweluje możliwość pojawienia się nawrotów choroby.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy