Strona głównaChorobyKoronawirus - pomoże "hormon miłości"?

Koronawirus - pomoże "hormon miłości"?

Być może oksytocyna, czyli tzw. "hormon miłości i przywiązania", pomoże w walce z koronawirusem.
Koronawirus - pomoże "hormon miłości"? [fot. Wikipedia, PD]
jest wytwarzana w mózgu i może być wydzielana podczas zwykłego przytulania się. Organizm produkuje ją także w dużych ilościach podczas uprawiania seksu i porodu. Teraz uczeni sądzą, że horomon pomoże w walce z .

Jak wiadomo, oksytocyna wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, a badanie wskazuje, że może być w stanie zapobiec „burzy cytokinowej" we wczesnej fazie choroby. Medycy wskazują jednoczesnie, że limfocyty T i burza cytokin są istotnymi czynnikami prowadzącymi do zaostrzenia przypadków Covid-19.

‘Burza cytokin' stanowi skrajną reakcją , podczas której organizm w uwalnia cytokiny (białka wydzielane przez układ odpornościowy), one zaś atakują także tkanki własnego organizmu. Stąd stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

W nowych testach ustalono, że stosowanie leków blisko spokrewnionych z oksytocyną, takimi jak karbetocyna, osłabia markery stanu zapalnego wywoływane burzę cytokinową u pacjentów z Covid-19. Być może zatem oksytocyna pozwoli łagodzić przypadki wspomnianej choroby. Uczeni zaznaczają jednak, że potrzeba dalszych badań, by móc lepiej określić skuteczność i bezpieczeństwo takiej terapii.

Badanie opublikowano w Physiological Genomics.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy