Strona głównaChorobyKoronawirus a ibuprofen

Koronawirus a ibuprofen

Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła, aby osoby doświadczające objawów COVID-19 nie przyjmowały ibuprofenu bez konsultacji z lekarzem. Europejska Agencja ds. Leków poinformowała z kolei, że obecnie nie ma dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a zaostrzeniem przebiegu choroby COVID-19, jednocześnie wskazując zasadność korzystania z niesteroidowych leków przeciwzapalnych "w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres".
Koronawirus a ibuprofen [fot. collage Senior.pl / Canva]
Informacje na temat "szkodliwości" ibuprofenu w przebiegu COVID-19 zaczęły pojawiać się po ostrzeżeniu ze strony francuskiego ministra zdrowia Oliviera Verana oraz po opublikowanym w magazynie The Lancet badaniu, w którym postawiono hipotezę, że enzym wzmocniony przez leki przeciwzapalne, takie jak , może ułatwiać i nasilać infekcje .

Christian Lindmeier, rzecznik WHO, powiedział, że eksperci agencji zdrowia ONZ analizowali te informacje, aby udzielić dalszych wskazówek.
Tymczasem polecamy raczej stosowanie paracetamolu a nie ibuprofenu w ramach samoleczenia. To ważne - wyjaśnił Lindmeier.
Dodał, że jeśli ibuprofen został przepisany przez pracowników służby zdrowia, to trzeba się stosować do ich zaleceń.

Komentarz ten został wygłoszony po tym, jak minister Veran, za pośrednictwem Tweettera ostrzegł, że stosowanie ibuprofenu i podobnych leków przeciwzapalnych może być „czynnikiem pogarszajacym" zakażenia COVID-19. I zalecił, by sięgnąć po .

Głos w sprawie zabrali także producenci leków zawierających ibuprofen. Jak powiedział Reckitt Benckiser z firmy wytwarzającej Nurofen, czyli lek z zwartością ibuprofenu, firma nie była świadoma obaw dotyczących stosowania sterydowych i niesteroidowych środków przeciwzapalnych na objawy COVID-19.
Bezpieczeństwo konsumentów jest naszym najważniejszym priorytetem. Ibuprofen to lek o ugruntowanej pozycji, który bezpiecznie jest samodzielnie stosowany przy gorączce i bólu, także w chorobach wirusowych, od ponad 30 lat. Obecnie nie wierzymy, że istnieją dowody naukowe łączące stosowanie ibuprofenu z zaostrzeniem COVID-19 - oświadczył Benckiser.
W kwestii korzystania z ibuprofenu komunikaty wystosowały także europejskie i polskie instytucje. Uspakajają one pacjentów i wskazują, że na podstawie dostępnych informacji nie ma powodu, aby osoby przyjmujące ibuprofen przerywały leczenie. Poniżej pełna treść informacji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19. EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kontem trwającej pandemii.

W momencie rozpoczęcia leczenia gorączki lub bólu u chorych z COVID-19, pacjenci i personel medyczny powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Użycie każdego produktu leczniczego niesie ze sobą korzyści i ryzyka, które są odzwierciedlone w zatwierdzonych drukach informacyjnych, i które powinny być wzięte pod uwagę razem z krajowymi wytycznymi dotyczącymi leczenia, których większość zaleca paracetamol jako lek pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i bólu.

Pacjenci oraz personel medyczny nadal powinni stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen) zgodnie z zatwierdzonymi drukami informacyjnymi oraz według krajowych wytycznych dotyczących leczenia. W obecnej sytuacji zalecane jest aby leki te stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres.

Pacjenci, w razie pytań, powinni zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W chwili obecnej na podstawie dostępnych informacji nie ma powodu, aby pacjenci przyjmujący ibuprofen przerywali leczenie. Jest to szczególnie ważne u pacjentów przyjmujących ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne z powodu chorób przewlekłych.
Pandemia COVID-19 dotychczas doprowadziła do zarażenia ponad 200 tysięcy osób na całym świecie i spowodowała niemal 9 tysięcy zgonów. Infekcja wywołuje relatywnie łagodne objawy u większości ludzi, ale może powodować zapalenie płuc, a w niektórych przypadkach ciężką postać choroby, która może prowadzić do niewydolności wielu narządów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć