Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy a zwyrodnienie plamki żółtej

Kwas acetylosalicylowy a zwyrodnienie plamki żółtej

Zażywanie co najmniej jednej tabletki kwasu acetylosalicylowego w tygodniu może być związane z rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej, wynika z najnowszych badań.
© pjirawat - Fotolia.comW ciągu roku na całym świecie zażywa się około 100 miliardów tabletek zawierających kwas acetylosalicylowy pod różnymi nazwami (w Polsce najpopularniejsze to aspiryna czy polopiryna) , informują uczeni w tekście opublikowanym JAMA Internal Medicine. Ten jeden z najpopularniejszych farmaceutyków stosowany jest także w ramach profilaktyki zawałów i udarów. Z europejskich badań przeprowadzonych w 2011 roku wynik jednak a, że seniorzy, którzy codziennie brali , byli dwukrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku w porównaniu do osób dojrzałych nie sięgających po ten medykament.

Uczeni z Uniwersytetu w Sydney przeanalizowali dane dotyczące 2 389 osób w wieku powyżej 45 lat. Spośród nich 257 osób zażywało co najmniej jedną tabletkę tygodniowo.

U 63 osób rozwinęła się wysiękowa forma . Naukowcy odkryli, że choroba wystąpiła u 5,8 proc. ludzi regularnie stosujących kwas acetylosalicylowy w porównaniu do 2,3 proc. osób sporadycznie sięgających po tę substancję.

Różnica w odsetku zachorowań pozostawała także, gdy naukowcy dostosowali wyniki do wieku, płci i wagi oraz wzięli pod uwagę poziom ciśnienia krwi, palenie tytoniu i historię badanych.

Autorzy badań zaznaczają, że badania miały pewne ograniczenia i w związku z tym nie można wnioskować, iż opisywany popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy prowadzi do choroby, która jest główną przyczyną utraty wzroku u osób starszych.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy