Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy - lek może uchronić przed rakiem jelit

Kwas acetylosalicylowy - lek może uchronić przed rakiem jelit

Badania pokazują, że popularny lek przecigorączkowy i przeciwbólowy, tj. kwas acetylosalicylowy, może mieć działanie ochronne przed różnymi formami raka. Kolejne testy dowodzą, że może pomóc uchronić się przed rakiem jelita grubego.
Kwas acetylosalicylowy - lek może uchronić przed rakiem jelit [Fot. piggu - Fotolia.com]
Amerykańska grupa ekspertów Preventive Services Task Force uważa, że warto stosować niewielkie dawki u pacjentów z polipami jelita w zaawansowanym stadium. Lek może zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy, a także ponowne pojawienie się polipów aż o 40 proc.

to trzeci najbardziej rozpowszechniony nowotwór na świecie. Śmiertelność z nim związana jest wysoka, plasuje się w pierwszej piątce (w zależności od kraju, w USA zajmuje trzecie miejsce) wśród innych form raka.

Z analiz The World Cancer Research Fund i amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem wynika, że zażywanie co najmniej 75 mg kwasu acetylosalicylowego dziennie przez okres co najmniej pięciu lat może zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu. Przyjmowanie tego farmaceutyku pozwala też zapobiec powstawaniu nowych polipów, dlatego eksperci szczególnie zalecają jego stosowanie u pacjentów, u których już zdiagnozowano .

Wcześniejsze badania pokazały, że kwas acetylosalicylowy może zmniejszyć ryzyko także i .

Uczeni ostrzegają, że przed udaniem się do apteki po zapas leków, należy skonsultować się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy może spowodować krwawienie wewnętrzne, i nie należy go zażywać, jeśli cierpi się na określone choroby, takie jak zaburzenia krwawienia lub choroba wrzodowa żołądka. Kwas acetylosalicylowy może także reagować z innymi lekami, np. ibuprofenem.

Zalecenia opublikowano w magazynie American Journal of Medicine.

Na podstawie: .

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy