Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy lekiem na raka?

Kwas acetylosalicylowy lekiem na raka?

Kwas acetylosalicylowy (znajdujący się m. in. w aspirynie i polopirynie) może chronić przed niektórymi nowotworami, a nawet zahamować rozprzestrzenianie się guzów.
Kwas acetylosalicylowy lekiem na raka? Wcześniejsze badania wykazały, że zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózg. Teraz Uczeni z Rothwell z University i John Radcliffe Hospital w Oksfordzie, wykazali, że może on również chronić przed .

Naukowcy przeanalizowali dane pacjentów z 51 wcześniejszych randomizowanych badań, w których niektórzy pacjenci otrzymywali codziennie małe dawki kwasu acetylosalicylowego (75 - 300mg) i inni - placebo. Okazało się, że po trzech latach takiej terapii u pacjentów, którzy przyjmowali niską dawkę leku codziennie, zanotowano około 15% niższe ryzyko śmierci na raka w porównaniu do osób z grupy kontrolnej. Po pięciu latach u pacjentów otrzymujący medykament prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka zmniejszyło się o 37% w porównaniu do pozostałych osób.

Ponadto, dzięki niewielkiej dawce leków zażywanej codziennie przez trzy lata i dłużej, zmniejszyła się częstość występowania raka o 23% u mężczyzn i 25% u kobiet.

W drugim artykule naukowcy przedstawili informacje na temat rozprzestrzeniania się nowotworu w organizmie. W szczególności pokazano, że kwas acetylosalicylowy zmniejsza prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się raka do innych narządów o około 40 do 50 proc. To szczególnie ważne, mówią uczeni, ponieważ właśnie najczęściej zabijają ludzi walczących z nowotworami.

Uczeni ostrzegają, że przed udaniem się do apteki po zapas leków, należy skonsultować się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy może spowodować krwawienie wewnętrzne, i nie należy go zażywać, jeśli cierpi się na określone choroby, takie jak zaburzenia krwawienia lub choroba wrzodowa żołądka. Kwas acetylosalicylowy może także reagować z innymi lekami, np. .

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy