Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy lepiej chroni serce, jeśli jest zażywany wieczorem

Kwas acetylosalicylowy lepiej chroni serce, jeśli jest zażywany wieczorem

Kwas acetylosalicylowy to powszechnie stosowany lek w profilaktyce zawałów serca i udarów. Okazuje się, że skuteczniejszy jest, gdy zażywa się go wieczorem.
Kwas acetylosalicylowy lepiej chroni serce, jeśli jest zażywany wieczorem [© Brilt - Fotolia.com] Przyjmowany wieczorem lepiej hamuje proces krzepnięcia krwi, który jest najintensywniejszy we wczesnych godzinach porannych.

Grupa naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden w Holandii przeprowadziła testy, których wynika, że stosowanie leku wieczorem, przed pójściem do łóżka, pozwala na uzyskanie silniejszych efektów ochronnych niż zażywanie go po przebudzeniu.

Jak wyjaśniają uczeni, dzieje się tak dlatego, że farmaceutyk zażyty wieczorem hamuje aktywność płytek krwi (odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi) we wczesnych godzinach porannych, kiedy to osiąga ona najwyższy poziom.

Płytki krwi to składnik odpowiedzialny za krzepnięcie krwi i z jednej strony są one niezbędne do przeżycia, ponieważ pomagają leczyć rany i tamować krwawienia, ale z drugiej strony wpływają na powstawanie , które mogą utrudniać przepływ krwi w naczyniach krwionośnych powodując i . Aktywność płytek jest najwyższa we wczesnych godzinach porannych, a jak wynika ze statystyk, to właśnie o tej porze ma miejsce większość ataków serca i udarów mózgu.

Wyniki badań przedstawiono podczas sesji naukowej American Heart Association w Dallas.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy