Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy nie chroni przed zawałem i udarem, a nawet szkodzi?

Kwas acetylosalicylowy nie chroni przed zawałem i udarem, a nawet szkodzi?

Dotychczas sądzono, że niewielkie dawki popularnego niesteroidowego leku przeciwzapalnego mogą uchronić przed pewnymi poważnymi problemami z układem sercowo-naczyniowym. Z nowych badań wynika zaś, że kwas acetylosalicylowy nie tylko nie zmniejsza ryzyka zawałów czy udarów, ale też może wywołać pewne szkody.
Kwas acetylosalicylowy nie chroni przed zawałem i udarem, a nawet szkodzi? [Fot. Mara Zemgaliete - Fotolia.com]
Niewielkie ilości , popularnego leku stosowanego w przypadku różnych bólów i , mogą być pomocne u osób po zawale i udarze. W przypadku stosowania go jednak przez zdrowych ludzi w starszym wieku może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Okazuje się, że zażywanie przez zdrowych seniorów tego farmaceutyku może skutkować nawet śmiertelnym krwawieniem wewnętrznym.

W badaniach wzięło udział ponad 19 tysięcy ludzi w wieku ponad 65 lat. Przez średnio 4,7 lat uczestnicy codziennie zażywali niskie dawki kwasu acetylosalicylowego. Okazało się, że lek w niczym im nie pomógł, a nawet mógł wyrządzić krzywdę, bowiem u niektórych wywoływał drobne lub poważniejsze krwawienie wewnętrzne.

Nie odnotowano żadnych różnic we wskaźnikach śmierci z powodu lub pomiędzy ludźmi, którzy przyjmowali wspomniany lek i tymi, którzy go nie stosowali. więc zalecanie medykamentu nie jest dobrze uzasadnione, uważają autorzy.

Zaobserwowano, że w wyniku regularnego stosowania kwasu acetylosalicylowego, nierzadko następowało znaczące krwawienie, głównie w przewodzie pokarmowym i mózgu.

Wyniki badań zostały opublikowane w The New England Journal of Medicine.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy