Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy pomaga uchronić się przed rakiem wątroby?

Kwas acetylosalicylowy pomaga uchronić się przed rakiem wątroby?

Od jakiegoś czasu świat medyczny bada antyrakowe właściwości kwasu acetylosalicylowego, leku powszechnie znanego pod popularnymi markami handowymi takimi jak aspiryna czy polopiryna. Jego niewielkie dawki bowiem mogą osłabić ryzyko różnych form raka.
Kwas acetylosalicylowy pomaga uchronić się przed rakiem wątroby? [fot. crevis - Fotolia.com]
Dotychczas odnotowano, że kwas acetylosalicylowy może zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju lub ograniczać ryzyko śmierci z powodu takich nowotworów, jak: , , , . Do tej listy można dopisać również raka wątroby.

Gastroenterolodzy (lekarze specjalizujący się w leczeniu zaburzeń czynności i schorzeń układu pokarmowego) z Massachusetts General Hospital w Bostonie odkryli, że dwie tabletki tygodniowo oznaczają większe szanse na uchronienie się przed .

Regularne zażywanie kwasu acetylosalicylowego w co najmniej dwóch standardowych dawkach 325 mg miało związek z 49-proc. obniżeniem ryzyka raka wątroby. Ponadto im więcej leku przyjmowano, tym efekt ochronny był silniejszy.

Kiedy przeanalizowano dane około 130 tysięcy ludzi obojga płci, okazało się, że wspomniany farmaceutyk wpływał na zmniejszenie prawdopodobieństwa raka wątroby, a im dłużej był zażywany, tym większe miał właściwości zapobiegawcze.
Jak podkreślają eksperci, uzyskane wyniki nie oznaczają, że warto bezzwłocznie udać się do apteki, by nabyć zapas leku... Trzeba pamiętać o możliwych zagrożeniach wynikających czestszego przyjmowania farmaceutyku - zwiększa on ryzyko krwawienia wewnętrznego. Dlatego decyzja o zażywaniu kwasu acetylosalicylowego powinna być podejmowana wraz z lekarzem.

Badania pokazały związek jedynie pomiędzy stosowaniem kwasu acetylosalicylowego i ochroną przed rakiem, nie odnotowano go zaś w przypadku stosowanie acetaminofenu i innych , np. ibuprofenu.

Rak wątroby to szósty najczęsty rak i druga najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworów na całym świecie. Częściej występuje u mężczyzn i osób w wieku 45 - 60 lat. Co roku na ten typ nowotworu zachorowuje niemal milion ludzi na całym świecie.

Wyniki badań przedstawiono w JAMA Oncology

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy