Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy pomocny u niektórych ludzi

Kwas acetylosalicylowy pomocny u niektórych ludzi

W ostatnich latach medycy zastanawiali się nad efektywnością niewielkich dawek kwasu acetylosalicylowego (substancji aktywnej w takich lekach jak aspiryna, polopiryna etc.) w zapobieganiu zawałów serca czy udarów. Nowozelandzkie badanie pokazuje, że niektórzy mogą skorzystać na stosowaniu tego leku.
Kwas acetylosalicylowy pomocny u niektórych ludzi [fot.  danielfoster437, CC BY-NC-SA 2.0]
Z analiz danych 245 tysięcy ludzi wynika, że około 2,5 proc. kobiet i 12 proc. mężczyzn może zyskać prozdrowotne efekty dzięki codziennemu zażywaniu niewielkich dawek .

Uczeni z uniwersytetu w Auckland ustalili, że niektórym warto zalecać regularne stosowanie . Wcześniejsze testy wskazywały, że nie należy polecać seniorom wspomnianego leku ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia, ono zaś oznacza, że niebezpieczeństwo dla zdrowia przeważa ewentualne korzyści. Obliczono bowiem, że u ludzi o dobrym zdrowiu serca medykament zmniejsza ryzyko i o 11 proc., ale zwiększa ryzyko niebezpiecznego krwawienia o 43 proc.

Ogólnie rzecz ujmując, mówią autorzy nowych badań, nie należy szeroko polecać kwasu acetylosalicylowego, ale pewna grupa ludzi może skorzystać na jego przyjmowaniu. Dokładniej rzecz ujmując, codzienna niewielka ilość leku może dać profity u ludzi, którzy nie mieli za sobą zdarzeń sercowo-naczyniowych, ale cechują się wyższym ich ryzykiem. W przypadku tych osób niebezpieczeństwo krwawienia było podobne, jak wystąpienie poważnych, wymagających hospitalizacji, problemów z sercem, więc u nich medylament mógłby spełnić ważną rolę ochronną.

Wielu ludzi sądzi, że kwas acetylosalicylowy to łagodny zupełnie nieszkodliwy lek, ponieważ można go dostać w każdej aptece bez recepty, jeśli chce się jednak codziennie go zażywać, warto skonsultować się z lekarzem, bo długotrwałe jego przyjmowanie może mieć poważne skutki zdrowotne, ostrzegają autorzy.

Na temat badań można przeczytać w Annals of Internal Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy