Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy przedłuży życie?

Kwas acetylosalicylowy przedłuży życie?

Regularne zażywanie popularnego leku na gorączkę i ból, czyli kwasu acetylosalicylowego, może zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci z powodu raka.
Kwas acetylosalicylowy przedłuży życie? [© BestForYou - Fotolia.com] Stosowanie leku może zmniejszyć prawdopodobieństwo śmierci w wyniku nowotworów o 7 do 11 procent przez kilka dekad.

W badaniach uczonych z Uniwersytetu w Teksasu wzięło udział ponad 130 tysięcy osób. Stan zdrowia uczestników monitorowano przez ponad 30 lat. Okazało się, że codzienne zażywanie oznacza pewne osłabienie ryzyka śmierci z powodu różnych form nowotworu.

Lek w najwyższym stopniu ograniczał prawdopodobieństwo zgonu w efekcie raka jelit, piersi, płuc i prostaty w porównaniu do osób, które nie sięgały po wspomniany medykament.

Już od jakiegoś czasu Amerykańska grupa zadaniowa ds. medycyny profilaktycznej (United States Preventive Services Task Force, USPSTF) zaleca, aby niektóre starsze osoby rozważyły stosowanie niewielkiej , aby ograniczyć ryzyko raka okrężnicy, jak również .

Niemniej, nie oznacza to, że każdy senior powinien przyjmować lek, szczególnie ostrożne powinny być właśnie osoby po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce, bo jednym ze niepożądanych skutków stosowania opisywanego farmaceutyku może być krwawienie z żołądka i krwotoczny. Konieczne jest zatem omówienie ewentualnych korzyści i zagrożeń z lekarzem.

Być może, uważają eksperci, niewielkie codzienne dawki kwasu acetylosalicylowego powinny być polecane głównie osobom o wyższym ryzyku zawału i udaru niedokrwiennego

Stosowanie kwasu acetylosalicylowego dało największą ochronę przed śmiercią z powodu - ograniczyło to ryzyko o 23 proc.; poza tym dzięki lekowi zmniejszyło się o 14 proc. prawdopodobieństwo zgonu w wyniku raka płuc i o 11 proc w wyniku .

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy