Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy przedłuży życie?

Kwas acetylosalicylowy przedłuży życie?

Regularne zażywanie popularnego leku na gorączkę i ból, czyli kwasu acetylosalicylowego, może zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci z powodu raka.
Kwas acetylosalicylowy przedłuży życie? [© BestForYou - Fotolia.com] Stosowanie leku może zmniejszyć prawdopodobieństwo śmierci w wyniku nowotworów o 7 do 11 procent przez kilka dekad.

W badaniach uczonych z Uniwersytetu w Teksasu wzięło udział ponad 130 tysięcy osób. Stan zdrowia uczestników monitorowano przez ponad 30 lat. Okazało się, że codzienne zażywanie oznacza pewne osłabienie ryzyka śmierci z powodu różnych form nowotworu.

Lek w najwyższym stopniu ograniczał prawdopodobieństwo zgonu w efekcie raka jelit, piersi, płuc i prostaty w porównaniu do osób, które nie sięgały po wspomniany medykament.

Już od jakiegoś czasu Amerykańska grupa zadaniowa ds. medycyny profilaktycznej (United States Preventive Services Task Force, USPSTF) zaleca, aby niektóre starsze osoby rozważyły stosowanie niewielkiej , aby ograniczyć ryzyko raka okrężnicy, jak również .

Niemniej, nie oznacza to, że każdy senior powinien przyjmować lek, szczególnie ostrożne powinny być właśnie osoby po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce, bo jednym ze niepożądanych skutków stosowania opisywanego farmaceutyku może być krwawienie z żołądka i krwotoczny. Konieczne jest zatem omówienie ewentualnych korzyści i zagrożeń z lekarzem.

Być może, uważają eksperci, niewielkie codzienne dawki kwasu acetylosalicylowego powinny być polecane głównie osobom o wyższym ryzyku zawału i udaru niedokrwiennego

Stosowanie kwasu acetylosalicylowego dało największą ochronę przed śmiercią z powodu - ograniczyło to ryzyko o 23 proc.; poza tym dzięki lekowi zmniejszyło się o 14 proc. prawdopodobieństwo zgonu w wyniku raka płuc i o 11 proc w wyniku .

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy