Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy przy COVID-19

Kwas acetylosalicylowy przy COVID-19

Kwas acetylosalicylowy to uznany, bezpieczny i niedrogi lek, który od wielu lat jest powszechnie stosowany w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia, a niegdyś częściej przyjmowany na ból i gorączkę. Jego stosowanie było bardzo popularne podczas pandemii tzw. grypy hiszpańskiej w 1918 roku. Badania pokazały, że wspomniany farmaceutyk, oprócz dobrze znanych efektów przeciwzapalnych, może wpływać na wrodzoną i adaptacyjną odpowiedź immunologiczną, pomagając ludzkiemu układowi odpornościowemu zwalczać niektóre infekcje wirusowe.
Kwas acetylosalicylowy przy COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Biorąc to pod uwagę, izraelscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy leczenie małą dawką (75 mg) może mieć korzystny wpływ na podatność na i czas trwania choroby.

Okazało się, że stosowanie kwasu acetylosalicylowego dla uniknięcia rozwoju chorób sercowo-naczyniowych u osób zdrowych było związane z o 29 proc. niższym prawdopodobieństwem zakażenia COVID-19 w porównaniu z osobami niestosującymi tego leku.

Odsetek pacjentów leczonych wspomnianym medykamentem był istotnie niższy wśród osób z dodatnim COVID-19 w porównaniu do grupy z COVID-19-ujemnym. Co więcej, u osób przyjmujących kwas acetylosalicylowy czas trwania choroby był o 2-3 dni krótszy.
Ta obserwacja możliwego korzystnego wpływu niskich dawek kwasu acetylosalicylowego na zakażenie jest wstępna, ale wydaje się bardzo obiecująca - mówi prof. Eli Magen z Centrum Medycznego Barzilai. Medycy zamierzają zweryfikować ustalenia, prowadząc dalsze badania z udziałem jeszcze większej grupy ludzi - w tych testach wzięło udział nieco ponad 10 tysięcy osób.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy