Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy przyspiesza leczenie raka

Kwas acetylosalicylowy przyspiesza leczenie raka

Liczne dotychczasowe badania wykazały, że kwas acetylosalicylowy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka różnych form nowotworów. Teraz odkryto, że środek ten może przyspieszać proces leczenia raka.
Kwas acetylosalicylowy przyspiesza leczenie raka [©  Oleksii Nykonchuk - Fotolia.com] Według badaczy zażywanie kwasu acetylosalicylowego przez pacjentów z rakiem, przy jednoczesnym stosowaniu immunoterapii, można znacznie zwiększyć skuteczność leczenia.

Naukowcy odkryli że połączenie immunoterapii ze stosowaniem lub innych inhibitorów COX (COX to cyklooksygenaza, czyli enzym, który ma wpływ na powstawanie prostaglandyn odpowiadających za ) znacznie zwolniło rozwój raka jelita i czerniaka u myszy w porównaniu do zwierząt poddanych jedynie .

Kwas acetylosalicylowy to lek z grupy inhibitorów COX, które hamują produkcję prostaglandyn E2 czy PGE2. Co ważne, PGE2 w dużych ilościach powstaje u pacjentów z rakiem skóry, jelita czy piersi. PGE2 spowalnia normalne działanie układu odpornościowego pacjenta przeciw uszkodzonym komórkom, w których mieści się rak. Komórki tego rodzaju namnażają się i zwiększają, a czasem immunoterapia przestaje wykazywać swoje działanie w tej grupie pacjentów.

Podczas testów uczeni odkryli, że połączonie leczenia kwasem acetylosalicylowym z immunoterapią daje dobre efekty u gryzoni. Takie postępowanie terapuetyczne pomogło istotnie spowolnić i .

- Podawanie pacjentom inhibitorów COX, takich jak kwas acetylosalicylowy, w tym samym czasie, co stosowanie immunoterapii, może potencjalnie stanowić ogromną różnicę w korzysciach otrzymywanych z leczenia - mówi prof. Caetano Reis e Sousa z London Research Institute. - To jeszcze wczesne testy, ale mogą przyczynić się do zwiękzenia skuteczności immunoterapii dając wyniki zmieniające życie pacjentów z rakiem - dodaje prof. Reis e Sousa.

Uczeni nie są pewni przyczyn zwiększonej efektywności immunoterapii dzięki kwasowi salicylowemu, ale uważają, że ich odkrycie ma istotone znaczenie, szczególnie wobec faktu, że nowotwory stanowią obecnie drugą główną przyczynę śmierci na całym świecie.

Wyniki badań są dostepne w magazynie Cell.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy