Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy uchroni przed wieloma nowotworami (jeśli zażywany codziennie)

Kwas acetylosalicylowy uchroni przed wieloma nowotworami (jeśli zażywany codziennie)

Znajdujący się chyba w każdej domowej apteczce kwas acetylosalicylowy może mieć potężną moc ochronną przed nowotworami. Szacuje się, że można by uniknąć ponad 130 tysięcy zgonów osób dojrzałych w ciągu dwudziestu lat, gdyby zażywały ten lek codziennie przez dziesięć lat.
Kwas acetylosalicylowy uchroni przed wieloma nowotworami (jeśli zażywany codziennie) [© Kadmy - Fotolia.com] Codzienne przyjmowanie niewielkich dawek (zawartego m. in. a tak popularnych medykamentach, jak polopiryna czy aspiryna) zmniejsza ryzyko rozwoju wielu nowotworów, m. in. raka jelit, żołądka i przełyku.

Badacze z Queen Mary University przeanalizowali wiele dotychczasowych badań i doszli do wniosku, że przyjmowanie aspiryny przez 10 lat mogą zmniejszyć ilość przypadków raka jelita grubego o około 35 procent i zgonów z powodu tej choroby o 40 proc. Przy takim samym postępowaniu profilaktycznym wskaźnik raka przełyku i żołądka zmniejszył się o 30 procent, a liczba zgonów z powodu tych nowotworów o 35 do 50 procent.

Aby osiągnąć efekt ochronny, osoby w wieku 50-65 lat brały 75 do 100 ml kwasu acetylosalicylowego przez dziesięć lat. Krótsze zażywanie leku nie miało wpływu na prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów.

Profesor Jack Cuzick, współautor badań, powiedział, że dowody wskazują, iż jeśli każdy w wieku 50 - 65 lat przyjmowałby aspirynę codziennie przez co najmniej 10 lat, odnotowalibyśmy 9-procentowe zmniejszenie liczby nowotworów, udarów mózgu i zawałów serca u mężczyzn, oraz 7-procentowy spadek tych chorób u kobiet.

Dotychczas udowodniono, że kwas acetylosalicylowy wspomaga ochronę przed , oraz . Uczeni wskazują, że rozwój nowotworów branych pod uwagę w opisywanym badaniu w pewnej mierze zależy od stylu życia. Z tego względu eksperci ostrzegają, że zażywanie kwasu acetylosalicylowego nie zrekompensuje codziennych zaniedbań.

Kwas acetylosalicylowy ma też inne efekty profilaktyczne - zmniejsza ryzyko zakrzepów tworzących się naczyniach krwionośnych, a zatem może chronić przed i , więc często jest przepisywany ludziom, którzy już cierpią na choroby serca i/lub doświadczyli zawału.

Uczeni ostrzegają jednak, że kwas acetylosalicylowy może spowodować krwawienie wewnętrzne i nie należy go zażywać, jeśli cierpi się na określone choroby, takie jak zaburzenia krwawienia lub .

Wyniki badań opublikowano w Annals of Oncology.

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy