Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy zapobiega przedwczesnej śmierci u ludzi z cukrzycą i niewydolnością serca

Kwas acetylosalicylowy zapobiega przedwczesnej śmierci u ludzi z cukrzycą i niewydolnością serca

W przypadku ludzi z cukrzycą typu 2 i niewydolnością serca codzienne przyjmowanie aspiryny wydaje się zmniejszać ryzyko śmierci lub hospitalizacji z powodu niewydolności serca.
Kwas acetylosalicylowy zapobiega przedwczesnej śmierci u ludzi z cukrzycą i niewydolnością serca [fot.  Rigby40 from Pixabay]
Kwas acetylosalicylowy to lek rozrzedzający krew, który jest zalecany pacjentom po zawale serca lub udarze, jednak wytyczne dotyczące jego stosowania u pacjentów z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, ale bez zawału serca lub udaru, są niejasne.
Niektóre badania sugerują, że u pacjentów z niewydolnością serca codzienna dawka tego leku może być nawet szkodliwa.

Cukrzyca i niewydolność serca wiążą się z podwyższonym ryzykiem zdarzeń sercowych, w tym zawału serca i udaru mózgu.
Przeanalizowano zbierane przez średnio pięć lat dane medyczne. Jak odkryto, osoby codziennie przyjmujące miały niższe ryzyko śmierci w badanym okresie.

Kwas acetylosalicylowy zaburza zdolność krwi do krzepnięcia, zmniejszając aktywność płytek krwi, które działają podczas tworzenia skrzepu. Niewydolność serca i cukrzyca wywołują zmiany we krwi, które nasilają prawdopodobieństwo powstawania skrzepów, stąd choroby te wiążą się z większym ryzykiem zawałów serca i udarów.

- Zarówno niewydolność serca, jak i cukrzyca mają związek ze zwiększoną krzepliwością krwi - mówi Charbel Abi Khalil z Weill Cornell Medicine-Qatar. - Ponieważ kwas acetylosalicylowy zmniejsza agregację płytek krwi, uważa się, że osłabia on prawdopodobieństwo tworzenia szkodliwych , takich jak te odpowiedzialne za i - dodaje.

Co istotne jednak, jakkolwiek zażywanie kwasu acetylosalicylowego oznaczało niższą śmiertelność u ludzi z niewydolnością serca w badanym okresie, zbiegało się z częstszym występowaniem niezakończonych zgonem zawałów i udarów u tych pacjentów. Jak uważają autorzy, warto, by lekarze każdorazowo oceniali korzyści i ryzyko związane z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy