Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy zwiększa ryzyko krwawienia

Kwas acetylosalicylowy zwiększa ryzyko krwawienia

Medycy z King's College London przeanalizowali wpływ kwasu acetylosalicylowego, popularnego leku przeciwzapalnego i przeciwbólowego, na pacjentów, u których nie stwierdzono choroby układu krążenia. Jakkolwiek jego stosowanie wiązało się z ryzykiem zawałów serca i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych, oznaczało zwiększone ryzyko poważnego krwawienia.
Kwas acetylosalicylowy zwiększa ryzyko krwawienia [fot. HeungSoon from Pixabay]
Jakkolwiek wiadomo, że zmniejsza zagrożenie u osób, które wcześniej doznały i , rola tego leku w zapobieganiu incydentom sercowo-naczyniowym pozostaje niepewna.

Przyjrzano się wynikom badań z udziałem ponad tysiąc uczestników bez historii chorób sercowo-naczyniowych monitorowanych przez rok. Część uczestników stosowała aspirynę, inni przyjmowali placebo, jeszcze inni w ogóle nie podejmowali żadnego leczenia.

Wyniki pokazały, że:

  • Stosowanie aspiryny wiązało się z o 11 proc. niższym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych.
  • Około jedna czwarta pacjentów wymagała leczenia kwasem acetylosalicylowym przez 5 lat, aby zapobiec zawałowi serca, udarowi lub śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych.
  • Stosowanie leku wiązało się z częstszymi o 43 proc. poważnymi krwawieniami w porównaniu z osobami, które go nie przyjmowały.
  • Kilku procentom osob leczonych kwasem acetylosalicylowym groziło poważne krwawienie.
  • Nie zaobserwowano wpływu leku na nowe diagnozy raka lub na przedwczesną śmierć.
Badanie to pokazuje, że nie ma wystarczających dowodów, aby zalecać rutynowe stosowanie kwasu acetylosalicylowego w zapobieganiu zawałom serca, udarom i zgonom z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób bez - uważa dr Sean Zheng, główny autor badań- Niejasność pozostaje co do tego, jak należy postępować w przypadku pacjentów z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i u diabetyków. Badanie pokazuje, że chociaż u wspomnianych pacjentów ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych może być zmniejszone, takim korzyściom towarzyszy zwiększone prawdopodobieństwo poważnych krwawień - wskazuje dr Zheng.
Stosowanie aspiryny wymaga dyskusji między pacjentem a jego lekarzem; wszelkie potencjalne korzyści sercowo-naczyniowe powinny być porównane z rzeczywistym ryzykiem ciężkiego krwawienia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy