Strona głównaChorobyLek na HIV pomoże w leczeniu raka okrężnicy, prostaty i piersi?

Lek na HIV pomoże w leczeniu raka okrężnicy, prostaty i piersi?

Lamiwudyna, lek stosowany w terapii HIV, zatrzymał rozwój choroby u 25 proc. pacjentów z rakiem jelita grubego z przerzutami.
Lek na HIV pomoże w leczeniu raka okrężnicy, prostaty i piersi? [fot. Frauke Feind from Pixabay]
W badaniach wzięło udział 32 pacjentów z zaawansowanym z przerzutami, u których choroba dalej rozwijała się pomimo czterech linii wcześniejszych terapii przeciwnowotworowych. Dziewięciu pacjentów otrzymało standardową zatwierdzoną przez HIV dawkę lamiwudyny. - Po podaniu im tylko tego jednego leku zauważyliśmy oznaki zatrzymania choroby - mówi dr David T. Ting z Mass General Cancer Center. Po czterokrotnym dostosowaniu dawki, kolejnych 23 pacjentów otrzymało terapię lamiwudyną, która okazała się wysoce tolerowana.

Jak zaobserwowano, 9 z 32 pacjentów, czyli 28 proc., cechowało się stabilizacją choroby lub odpowiedzią mieszaną pod koniec badania. - Okazuje się, że lek na HIV można wykorzystać w terapii przeciwnowotworowej u pacjentów z rakiem z przerzutami - mówi dr Ting. Jakkolwiek nie odnotowano zmniejszenia guza, wyniki są zachęcające.

- Jeżeli obserwujemy tego rodzaju odpowiedź przy użyciu tylko jednego leku na HIV, w kolejnym kroku sprawdzimy, co jeszcze możemy osiągnąć za pomocą HAART, czyli wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej (highly active anti-retroviral therapy) - dodaje dr Ting, nawiązując do standardowego leczenia HIV.

Nowotwory jelita grubego wytwarzają duże ilości powtarzających się elementów, podobnie jak nowotwory , płuc i kilka innych. Te powtarzające się części są odpowiedzialne za niezwykłe poziomy RNA, które replikują się w cyklu życiowym podobnie do wirusa. Stąd, jak sądzą autorzy, leki antywirusowe okazują się skuteczne w powstrzymywaniu progresji nowotworu.

Badania wydają się to potwierdzać, ponieważ w populacji pacjentów z otrzymujących przez całe życie trzylekową terapię antyretrowirusową, częstość występowania raka okrężnicy, i prostaty jest znacznie mniejsza niż w populacji ogólnej. Być może więc takie leczenie może zapobiec nowotworom lub nawrotom, bądź też zmienić chorobę z przerzutami w przewlekłą chorobę, taką jak HIV.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy