Strona głównaChorobyLek na chorobę Parkinsona uchroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej?

Lek na chorobę Parkinsona uchroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej?

Pacjenci, którzy przyjmują lewodopę (L-DOPA, prekursor dopaminy), są znacznie mniej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.
Lek na chorobę Parkinsona uchroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej? [© photo-dave - Fotolia.com] Lek L-DOPA, który jest powszechnie stosowany u pacjentów z . Z nowych badań wynika jednak, że może być pomocny nie tylko przy tej neurodegeneracyjnej chorobie - może zapobiegać lub nawet leczyć zwyrodnienie plamki żółtej (Age-related Macular Degeneration, ), główną przyczynę utraty wzroku u osób starszych.

Pacjenci biorący medykament L-DOPA odznaczali się znacznie mniejszym prawdopodobieństwem rozwoju związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Jeśli natomiast zachorowali na AMD, to przydarzyło im się to w późniejszych latach w porównaniu do osób, które nie stosowały tego leku.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej jest diagnozowane u około 30 procent osób w wieku powyżej 75 lat. Choroba skutkuje zwyrodnieniem plamki, centralnej części siatkówki i osłabia zdolność widzenia mogąc poważnie ograniczać możliwości wykonywania codziennych czynności. Obecnie dostępne terapie mogą spowolnić postęp AMD, ale nie leczą choroby, która może skutkować utratą .

Jeśli chodzi lewodopę, w organizmie przekształca się w dopaminę, która wydaje się mieć zwiazek z funkcjonowaniem siatkówki. Lek jest stosowany u pacjentów z chorobą Parkinsona, w ich przypadku bowiem niewystarczająca ilość dopaminy przyczynia się do problemów z poruszaniem się.

W ramach badań uczeni przeanalizowali dokumentację medyczną 37 tysięcy pacjentów. Odkryli, że średni wiek zachorowania na AMD to 71 lat. Jednak u osób zażywających lewodopę wiek ten wyniósł 79 lat.

Skąd taki efekt? Autorzy sądzą, że lek może osłabiać rozwój AMD chroniąc elementy oka zwane fotoreceptorami, które mają zdolność odbierania bodźców świetlnych.

U chorych na Parkinsona lewodopa może powodować skutki uboczne w postaci nudności i niskiego ciśnienia krwi, jednakże u osób wolnych od tej choroby ewentualne działania niepożądane leku nie są znane.

Badacze zaznaczają, że ich analizy nie dowodzą zwiazku przyczynowo-skutkowego pomiędzy stosowaniem lewodopy i obniżeniem ryzyka AMD. Potrzebne są dlasze badania, by to sprawdzić.

Wyniki badań są dostępne w American Journal of Medicine.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy