Strona głównaChorobyLek na cukrzycę pomaga zachować szczupłą sylwetkę

Lek na cukrzycę pomaga zachować szczupłą sylwetkę

Popularny lek na cukrzycę, metformina, może pomóc w zachowaniu odpowiedniej masy ciała.
Lek na cukrzycę pomaga zachować szczupłą sylwetkę [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Z badań wynika, że , lek dość powszechnie stosowany u pacjentów z cukrzycą, pomaga długoterminowo zachować zdrową masę ciała.

Kiedy porównano efekty wysiłków utraty na wadze przez kolejnych sześć do piętnastu lat u osób, które przyjmowały metforminę i tych, które dzięki zmianie stylu życia, okazało się, że ludzie z pierwszej grupy wypadli lepiej. Ci, którzy zażywali lek, odzyskali mniej swojej pierwotnej wagi niż pozostali.

Autorzy zaznaczają jednocześnie, że wspomniany farmaceutyk nie u wszystkich tak działa, a co więcej, zmiana stylu życia była skuteczniejsza, jeśli chodzi o rozpoczęcie procesu odchudzania. Metformina wydawała się dawać nieco lepsze efekty w perspektywie długoterminowego zarządzania wagą.

Ponadto, jak wskazują uczeni, nie wszyscy diabetycy mogą przyjmować opisywany medykament, bo u niektórych wywołuje on problemy z układem trawiennym, biegunki czy nudności.

Skąd odchudzający rezultat metforminy? Jej stosowanie sprzyja zmniejszeniu ilości spożywanego jedzenia i modyfikuje nieco wydatek energetyczny naszego organizmu. Ponadto lek może zmieniać i mieć pewien wpływ na funkcjonowanie mięśni.

W przypadku osób, które mają nadwagę, szczególnie zalecane jest podjęcie wysiłku, który pozwoli osiągnąć wskaźnik masy ciała (Mody Mass Index, ) w normie. Z badań wynika, że utrata ponad 5 procent masy ciała pomaga zapobiec przekształceniu się w cukrzycę typu 2.

Wyniki badań są dostępne w Annals of Internal Medicine

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć