Strona głównaChorobyLek na cukrzycę pomoże ochronić się przed chorobą Alzheimera?

Lek na cukrzycę pomoże ochronić się przed chorobą Alzheimera?

Osoby zażywające niektóre leki obniżające poziom cukru we krwi miały mniej amyloidu w mózgu, wskaźnika choroby Alzheimera, w porównaniu zarówno z diabetykami nie przyjmującymi tych leków, jak i osobami bez cukrzycy.
Lek na cukrzycę pomoże ochronić się przed chorobą Alzheimera? [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Ludzie stosujący leki zwane inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4, wykazywali wolniejszy spadek funkcji poznawczych niż pozostali.

U osób z organizm nie wykorzystuje efektywnie insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Inhibitory dipeptydylopeptydazy-4, znane również jako gliptyny, bywają przepisywane, gdy inne leki przeciwcukrzycowe nie działają. Pomagają kontrolować poziom cukru we krwi, kiedy farmakoterapię łączy się z odpowiednią dietą i ćwiczeniami.
Wykazano, że osoby z cukrzycą są bardziej narażone na , prawdopodobnie z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi, który z kolei jest powiązany z gromadzeniem się beta-amyloidu w mózgu - mówi dr Phil Hyu Lee z Yonsei University College of Medicine w Seulu. - Nasze badanie nie tylko wykazało, że osoby przyjmujące inhibitory dipeptydylopeptydazy-4 w celu obniżenia poziomu cukru we krwi miały ogólnie mniej amyloidu w mózgu, ale także mniej zgromadziło się tej substancji w obszarach mózgu związanych z chorobę Alzheimera - wskazuje dr Lee.
Przez kilka lat monitorowano zdrowie kilkuset osób w średnim wieku 76 lat. U wszystkich zdiagnozowano przedkliniczną lub wczesną chorobę Alzheimera. Z tej grupy kilkadziesiąt osób miało cukrzycę i było leczonych inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4, kilkadziesiąt innych diabetyków nie stosowało żadnych leków, a pozostali byli wolni od cukrzycy. Wszyscy uzyskali podobne wyniki w testach poznawczych na początku badania. Testy te powtarzano co 2,5 roku.

Odkryto, że osoby z cukrzycą, które przyjmowały wspomniane leki, miały mniejszą ilość złogów amyloidowych w mózgu w porównaniu do diabetyków nie przyjmujących leków i osób bez cukrzycy. Co więcej, pacjenci zażywający gliptyny odznaczali się spowolnionym osłabieniem niż obie pozostałe grupy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy