Strona głównaChorobyLek na dnę chroni przed chorobami nerek

Lek na dnę chroni przed chorobami nerek

Allopurynol, środek stosowany w leczeniu dny moczanowej, może chronić przed rozwojem choroby nerek.
Lek na dnę chroni przed chorobami nerek [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Medycy miewają obawy, że wspomniany lek może zwiększać ryzyko (PChN), choć nie ma jasnych danych potwierdzających ten związek. W rezultacie wielu pacjentów nie jest odpowiednio leczonych, co prowadzi do słabszych efektów walki z objawami .

Uczeni z Boston University School of Medicine odkryli, że spośród ponad czterech tysięcy pacjentów, którzy przyjmowali pełną dawkę allopurynolu, by zapobiec zaostrzeniom dny moczanowej, u 12,2 proc. rozwinęła się PChN w stadium trzecim po średnio pięciu latach leczenia. Tymczasem w grupie pacjentów nie stosujących wspomnianego leku na PChN zapadło 13,1 proc. w takim samym okresie. Medycy uznali, że zażywanie allopurynolu w leczeniu dny moczanowej jest nie tylko bezpieczne, ale także potencjalnie korzystne, bo może zmniejszyć ryzyko choroby nerek.

- Mamy nadzieję, że te wyniki zostaną rozpowszechnione wśród lekarzy pierwszego kontaktu i internistów opiekujących się pacjentami z dną moczanową, a stosowanie allopurynolu nie będzie przerywane, gdy u pacjenta wystąpi zwiększenie poziomu kreatyniny - mówi Tuhina Neogi, reumatolog z Boston Medical Center.

Dna moczanowa jest najczęstszą formą zapalenia w Stanach Zjednoczonych. Zaostrzenia choroby są spowodowane tworzeniem się kryształów moczanów w stawach, co skutkuje silnym i obrzękiem. Allopurynol pozostaje najpowszechniejszym lekiem stosowanym dla złagodzenia objawów choroby, ponieważ działa poprzez zmniejszenie ilości moczanów we krwi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy