Strona głównaChorobyLek na dnę moczanową może leczyć niewydolność serca

Lek na dnę moczanową może leczyć niewydolność serca

Lek powszechnie stosowany na dnę moczanową, kolchicyna, istotnie poprawił wskaźniki przeżycia pacjentów hospitalizowanych z pogarszającą się niewydolnością serca. Według medyków kolchicyna może również zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu u pacjentów z nadmiarem cholesterolu w tętnicach.
Lek na dnę moczanową może leczyć niewydolność serca [Fot. crevis - Fotolia.com]
Przejrzano dane ponad tysiąca pacjentów hospitalizowanych w okresie 2011 - 2020 z powodu nasilenia . Chorzy, którzy otrzymywali kolchicynę ze względu na zaostrzenie dny moczanowej, cechowali się przeżywalnością na poziomie 97,9 proc. w porównaniu z przeżywalnością na poziomie 93,5 proc. u pozostałych.

- Korzyści z kolchicyny u pacjentów z niewydolnością serca były imponujące. Sądzę się, że te odkrycia będą miały istotny wpływ na opiekę kliniczną u tych chorych i kolejne badania nad wspomnianym schorzeniem - mówi prof. Kenneth Bilchick.

- Niewydolność serca to coś więcej niż tylko niewydolność funkcji pompowania serca. Obecne są także inne czynniki, takie jak podwyższony i proces neurohormonalny. Wiele substancji leczniczych na niewydolność serca celuje w szlaki neurohormonalne, ale niewiele, jeśli w ogóle, oddziałuje na szlaki zapalne - wskazuje dr Sula Mazimba. - Kolchicyna to lek o właściwościach przeciwzapalnych, które mogą łagodzić nasilone stany zapalne obserwowane u hospitalizowanych pacjentów z niewydolnością serca - dodaje dr Mazimba.

Niewydolność serca występuje, gdy organizm nie jest w stanie odpowiednio pompować krwi do wszystkich tkanek. Według American Heart Association około 6 milionów Amerykanów cierpi na tę dolegliwość, która powoduje ponad 86 tys. zgonów rocznie w samych USA.

Pacjenci z niewydolnością serca często cierpią również na dnę moczanową, rodzaj zapalenia stawów wywoływany nagromadzeniem kryształów kwasu moczowego w stawach. Powszechne metody leczenia dny obejmują stosowanie kolchicyny, steroidów i (NLPZ), takich jak aspiryna i ibuprofen. Jednak sterydy i NLPZ zwykle nie są podawane pacjentom z niewydolnością serca, ponieważ mogą nasilać objawy tej dolegliwości.

Kolchicyna jest dobrze ugruntowaną metodą leczenia , teraz zespół badawczy z University of Virginia School of Medicine sądzi, że właściwości przeciwzapalne leku mogą być również kluczem do poprawy leczenia pacjentów z niewydolnością serca. Jak sądzą, kolchicyna może osłabiać stany zapalne w sercu i naczyniach krwionośnych poprawiając terapię szczególnie w ostrych fazach hospitalizacji z powodu niewydolności serca.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy