Strona głównaChorobyLek na prostatę może pomóc uchronić się przed chorobą Parkinsona

Lek na prostatę może pomóc uchronić się przed chorobą Parkinsona

Przyjmowanie określonego rodzaju farmaceutyków w leczeniu przerostu prostaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.
Lek na prostatę może pomóc uchronić się przed chorobą Parkinsona [fot. tanya nova from Pixabay]
W nowym badaniu wykorzystano dane dotyczące prawie 300 tysięcy starszych mężczyzn. Międzynarodowa grupa medyków sprawdziła, czy przyjmowanie terazosyny ma związek z rozwojem .

Wcześniej odkryto, że terazosyna zwiększa poziom energii komórkowej i może zapobiegać lub spowalniać postęp choroby Parkinsona u zwierząt. Teraz chciano się dowiedzieć, czy mężczyźni z chorobą Parkinsona, którzy również stosowali terazosynę i leki pokrewne, mieli zmniejszone objawy i powikłania tej choroby.

Tamsulosyna, inny lek powszechnie stosowany w leczeniu przerostu , w przeciwieństwie do terazosyny, nie ma wpływu na produkcję energii komórkowej, co według badań laboratoryjnych jest istotne dla działania ochronnego terazosyny.

- Prześledziliśmy dane dotyczące zdrowia mężczyzn, aby ustalić, u ilu rozwinęła się choroba Parkinsona. Pacjenci przyjmujący terazosynę byli o 12 do 37 proc. mniej narażeni na rozwój tej choroby podczas obserwacji niż mężczyźni zażywający tamsulosynę - mówi dr Jacob Simmering, współautor badania.

- Pomimo względnych różnic w strukturze populacji i systemach opieki zdrowotnej, stwierdziliśmy podobny efekt ochronny w obu krajach (badania prowadzono w Danii i USA). Potwierdzenie odkrycia w międzynarodowej grupie badanych jest mocnym dowodem sugerującym efekt przyczynowy. Jeśli te wyniki zostaną potwierdzone w dalszych testach, terazosyna może chronić neurony i potencjalnie zapobiec chorobie Parkinsona - wyjaśnia dr Simmering.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy