Strona głównaChorobyLek na serce pomoże ludziom nadużywającym alkoholu

Lek na serce pomoże ludziom nadużywającym alkoholu

Lek na problemy z sercem i nadciśnienie może być również skuteczny w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.
Lek na serce pomoże ludziom nadużywającym alkoholu [Fot. piggu - Fotolia.com]
W testach na gryzoniach i ludziach odkryto, że lek spironolakton może odgrywać rolę w ograniczaniu picia alkoholu.

- Połączenie wyników u trzech gatunków (myszy, szczurów i ludzi) i różnych rodzajów badań, daje pewność, że działanie leku jest istotne klinicznie. Odkrycia sugerują dalsze badania spironolaktonu jako potencjalnego sposobu leczenia zaburzeń związanych z - mówi dr Lorenzo Leggio, współautor badań.

Obecnie w USA zatwierdzone są trzy leki na zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu, które stanowią skuteczną i ważną pomoc w leczeniu osób pijących nadmierne dawki alkoholu. Biorąc pod uwagę różnorodne procesy biologiczne, które sprzyjają zaburzeniom związanym z używaniem alkoholu, potrzeba nowych leków, aby mieć szersze spektrum możliwości leczenia.

Wcześniej wykazano, że receptory mineralokortykoidów, które znajdują się w mózgu i innych narządach, a pomagają regulować równowagę płynów i elektrolitów w organizmie, mogą odgrywać rolę w spożywaniu alkoholu i chęci sięgnięcia po napoje wyskokowe. Jak ustalono, nasilona sygnalizacja receptora mineralokortykoidowego przyczynia się do zwiększonego spożycia alkoholu. Spironolakton ma szerokie działanie - m. in. blokuje wspomniane receptory. Lek jest stosowany w jako środek moczopędny oraz w leczeniu i .

Eksperymentu pokazały, że spironolakton podawany gryzoniom zmniejsza spożycie alkoholu przez te zwierzęta, bez wywoływania problemów z poruszaniem się lub koordynacją oraz bez wpływu na ich jedzenie posiłków lub picie wody.

Odkryto też istotny związek między leczeniem spironolaktonem i zmniejszeniem spożycia alkoholu przez ludzi. Najlepsze efekty zaobserwowano wśród osób, które deklarowały wcześniej ryzykowne/nasilone epizodyczne picie alkoholu.

- Podobnie jak w przypadku każdego innego schorzenia, osoby cierpiące na zaburzenia związane z używaniem substancji uzależniających zasługują na dostęp do szeregu opcji leczenia, a to badanie jest ważnym krokiem w naszych wysiłkach na rzecz poszerzenia leków dla osób z zaburzeniami używania alkoholu - mówi dr Nora Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy