Strona głównaChorobyLek na stwardnienie rozsiane poprawi pamięć chorych na Alzheimera?

Lek na stwardnienie rozsiane poprawi pamięć chorych na Alzheimera?

Utrata pamięci to cecha charakterystyczna choroby Alzheimera. Poprawa pamięci więc i spowolnienie zaburzeń poznawczych wywołanych przez demencję to wyzwanie dla naukowców poszukujących nowych terapii. Teraz na Uniwersytecie w Rochester odkryto, że octan glatirameru, lek obecnie stosowany w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (MS), poprawił pamięć u myszy z chorobą Alzheimera.
Lek na stwardnienie rozsiane poprawi pamięć chorych na Alzheimera? [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
- Te badania pogłębiają nasze informacje na temat potencjalnego zastosowania octanu glatirameru w chorobie Alzheimera. Nie jest to lek na tę chorobę, ale może być krokiem we właściwym kierunku, aby spowolnić objawy wyniszczającego - mówi prof.M. Kerry O'Banion, neurolog.

W badaniach na myszach odkryto zmiany w mikrogleju - części układu odpornościowego mózgu - oraz poprawę po zastosowaniu octanu glatirameru. Jak ustalono, zmniejszyła się ilość złogów amyloidowych i białka tau (występującego w chorobach neurodegeneracyjnych) w mózgu, co wskazuje, że lek miał wpływ na molekularne cechy choroby Alzheimera. Już wcześniejsze badania pokazały, że octan glatirameru może wpływać na patologiczne zmiany w mózgu, ale dokładne mechanizmy nadal pozostają nieznane.

- Ogólnie rzecz ujmując, odkrycia te dostarczają kolejnych dowodów na to, że terapie modyfikujące mogą być skuteczne w leczeniu . Teraz octan glatirameru testowany jest u pacjentów z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera - mówi dr Dawling Dionisio-Santos, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć