Strona głównaChorobyLek przeciwbólowy na problemy z... pamięcią

Lek przeciwbólowy na problemy z... pamięcią

Powszechnie stosowany lek przeciwbólowy może odwrócić utratę pamięci spowodowaną przez chorobę Alzheimera, mówią brytyjscy badacze.
Lek przeciwbólowy na problemy z... pamięcią [© beeboys - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Manchesterze przeprowadzili badania na myszach, z których wynika, że (NSAID) - kwas mefenamowy, może osłabiać stan zapalny w mózgu i przywrócić odpowiedni poziom .

Dziesięciu myszom z oznakami Alzheimera wszczepiono kwas mefenamowy, a pozostałym dziesięciu z takimi zaburzeniami podawano placebo. Po 30 dniach okazało się, że lek spowodował odzyskanie dobrej pamięci i osłabił stan zapalny w mózgu, podczas gdy placebo nie dało żadnego efektu.

Autorzy sądzą, że lek osłabia towarzyszący rozwojowi (konkretnie mechanizm inflamasom NLRP3), który uszkadza komórki w mózgu. Kwas mefenamowy, powszechny niesteroidowy lek przeciwzapalny, usuwa stan zapalny, dzięki czemu powstrzymuje dalsze zniszczenia w tkance mózgowej.

Wyniki są obiecujace nie tylko dlatego, że dowodzą znacznej skuteczności leku, ale i z tego powodu, że chodzi o farmaceutyk, który został dokladnie przebadany i już jest dopuszczony do użytku. Autorzy zaznaczają jednocześnie, że nie mogą jeszcze rekomendować stosowania kwasu mefenamowego pacjentom z chorobą Alzheimera, potrzebne są dalsze badania z udziałem ludzi.

Kwas mefanowy jest obecnie polecany na różnego pochodzenia bóle o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, m. in. na: , zębów, kości, stawów, mięśni, nerwobóle, reumatyczne zapalenie stawów oraz . Leku nie można stosować przy: nadwrażliwości na jakikolwiek jego składnik, chorobie wrzodowej żołądku lub dwunastnicy, ostrym zapaleniu jelit, , wątroby lub serca. U niektórych pacjentów środek może wywoływać skutki uboczne w postaci silnych reakcji skórnych.

O badaniach można przeczytać w magazynie Nature Communications.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy