Strona głównaChorobyLeki 75+. Lista leków dla seniorów krok po kroku

Leki 75+. Lista leków dla seniorów krok po kroku

Od 1 września wchodzi w życie lista bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia – przypomina Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. W związku z tym eksperci PZPPF przygotowali specjalny poradnik.
Leki 75+. Lista leków dla seniorów krok po kroku Minister zdrowia wpisał na wszystkie leki stosowane przez osoby starsze w schorzeniach najczęściej dotykających pacjentów w podeszłym wieku. Dzięki temu mogą oni nadal leczyć się lekami, które dotychczas stosowali. Każda zmiana terapii, zwłaszcza przy stosowaniu kilku leków naraz, mogłaby być niekorzystna dla pacjenta. U osób w podeszłym wieku duże znaczenie ma też przywiązanie do znanych sobie leków. Ich zamiana w tej grupie pacjentów może również być przyczyną pomyłek i problemów z przyjmowaniem odpowiednich farmaceutyków.
  • Kto jest uprawniony do otrzymywania bezpłatnych leków?
    Każda osoba, która ukończyła 75 rok życia. Uprawnienia nabywa się w dniu swoich 75 urodzin.

  • Kiedy osoby, które przekroczyły 75 rok życia będą mogły dostać darmowe leki w aptece?
    Lista darmowych wchodzi w życie z dniem 1 września 2016 roku. Od tego dnia, każdy kto skończył 75 lat będzie mógł realizować recepty na bezpłatne leki.

  • Czy mogą zdarzyć się sytuacje, w których pacjent będzie musiał dopłacić do darmowych leków?
    Nie, leki ujęte na liście bezpłatnych leków publikowanej przez Ministerstwo Zdrowia są całkowicie bezpłatne.

  • Kto może wypisywać recepty na bezpłatne leki?
    Recepty na bezpłatne leki mogą wypisywać , pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz emerytowani lekarze, ale tylko sobie lub najbliższym członkom rodziny.
    Oznacza to, że po recepty na darmowe leki najlepiej udać się do swojej przychodni, gdzie lekarz rodzinny lub pielęgniarka wypiszą odpowiednie recepty. Jeśli akurat nie ma naszego lekarza, bo jest np. na urlopie, taką receptę może wystawić inny lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zatrudniony w naszej przychodni, lub lekarz zastępujący aktualnie naszego lekarza rodzinnego.

  • Czym różni się recepta na bezpłatne leki od zwykłej recepty?
    Na recepcie lekarz musi dodatkowo wpisać literę „S". UWAGA! Farmaceuta w aptece nie może dopisać na recepcie litery „S” ponieważ nie ma uprawnień do jej wpisania, nawet jeśli pacjent pokaże dowód osobisty i udowodni, że bezpłatne leki należą mu się, gdyż ma skończone 75 lat.

  • Gdzie pacjenci zrealizują recepty na bezpłatne leki?
    Recepty na bezpłatne leki będzie można realizować na terenie całego kraju we wszystkich aptekach i punktach aptecznych.

  • Czy lista bezpłatnych leków będzie uzupełniana o nowe leki?
    Lista bezpłatnych leków ma być uzupełniana o najczęściej używane przez seniorów leki, które nie znalazły się na niej do tej pory. Jej nowa wersja będzie ukazywać się co dwa miesiące.

  • Gdzie można dowiedzieć się czy nasze leki znalazły się na liście bezpłatnych leków?
    Najlepiej spytać o to swojego lekarza rodzinnego lub sprawdzić bezpośrednio na stronach internetowych

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:29:33, 29-08-2016 ~gość: 83.9.220.xxx

    Lekarze w przychodni na pytanie pacjenta o darmowe leki dla seniorów 75+ odpowiadają, że nie otrzymali żadnych rozporządzeń i nie wiedzą , które leki i po ile pakowane znajdują się na liście bezpłatnych, a mamy 29 sierpnia. W takiej sytuacji pacjent musiał zakupić bardzo drogi lek na zakrzepice i do 20 września będzie zażywał lek odpłatnie, bo tak działa nasza służba zdrowia! W dodatku nie miał za co wykupić, gdyż ma 800zł emerytury i już brakuje mu pieniędzy, bo mamy koniec miesiąca, więc musiał się zadłużyć! Refundowane przez NFZ tabletki na zakrzepice kosztują uwaga 14 tab. 143 zł! Jak łatwo zauważyć miesięczna kuracja jest bardzo droga, a leki to nie wszystko czego potrzeba do życia! Leczenie trwa już dziesięć miesięcy i nadal. - Tak NFZ pasie się na emerytach! Ten sam emeryt ma do wykupienia trzy rodzaje tabletek na ciśnienie, osłonowe i inne, w tym schorowaną żonę na utrzymaniu! To jest nasza Polska, a państwo pomaga wszystkim, tylko nie swoim obywatelom!
    ... zobacz więcej
  • 08:35:50, 30-08-2016 babciela

    Istotnie do dzisiaj nie dostalismy zadnych danych odnosnie leków refundowanych przez NFOZ. Ja pisze na Rp 75+, a resztę danych mają farmaceuci. Jak to działa - nie wiem, ale zadna rp nie wróciła.Pan, który musial zaplacic 100 procent winien zwrócic się do NFOZ, z żądaniem zwrotu pieniędzy. Nie musi chodzic , moze byc pismo....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy