Strona głównaChorobyLeki - najwięcej zażywamy ich po 65 roku życia

Leki - najwięcej zażywamy ich po 65 roku życia

Wraz z upływem czasu pogarsza się nasze zdrowie i sięgamy po coraz więcej leków. Szczyt ilości przyjmowanych farmaceutyków przypada na okres 65-85 lat.
Leki - najwięcej zażywamy ich po 65 roku życia [© Tommaso Lizzul - Fotolia.com] Jak wynika z włoskich badań, najwięcej kupują i zażywjaą osoby po 65 roku życia. Intensywny etap farmakoterapii trwa około 20 lat, a potem odstawia się część lekarstw.

Włoska Agencja Leków przeanalizowała liczbę recept wydawanych w 2013 roku dla 3.378.725 pacjentów w wieku powyżej 65 lat. Szczególną uwagę zwrócono też na osoby po dziewięćdziesiątce, tj. tej części populacji, której liczebność rośnie w ostatnich latach.

Na koniec badań stwierdzono, że spożycie leków początkowo wydaje się ulegać zwiększeniu, a potem spada w późnej .

Ludzie w wieku około 65 lat przyjmują średnio co najmniej dwa leki, a wieku 80-84 lata - przecietnie do 7 medykamentów. W wieku 85 lat zaś ilość zażywanych srodków zmniejsza się średnio do 3.

Co więcej, zaobserwowano, że wraz ze starzeniem się pacjenta następuje również zmiana rodzaju przepisywanych leków. Po 90-ce stosuje się mniej leków zwalczających choroby przewlekłe, tj. tabletek na wysoki poziom i , natomiast zwiększa się ilość recept na środki łagodzące lub leczące objawy chorób ostrych (np. na ).

Zaobserwowano też, że w sędziwym wieku jaskrawo widoczne są różnice w zdrowiu osób różnej płci. Kobiety po dziewięćdziesiątym piątym roku życia przyjmują większe dzienne dawki leków niż mężczyźni będący ich rówieśnikami. Zdaniem ekspertów, może to wskazywać, że mężczyźni dożywający takiego wieku są lepszego stanu zdrowia.

Wyniki badań opublikowano w Journal of the American Medical Directors Association.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy