Strona głównaChorobyLeki, które mogą powodować bezsenność

Leki, które mogą powodować bezsenność

Walka z zaburzeniami snu często wymaga zmiany określonych nawyków, a nawet stylu życia. Czasem jednak jest nieskuteczna ze względu na zażywane leki. Niektóre medykamenty wzmagają problem bezsenności.
Leki, które mogą powodować bezsenność Beta-blokery

Beta-blokery są zazwyczaj stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i zaburzenia rytmu serca. Leki te spowolniają pracę serca i obniżają ciśnienie krwi poprzez blokowanie skutków aktywności hormonu adrenaliny. Beta-blokery są również stosowane w leczeniu dławicy piersiowej, przy , drżeniach oraz niektórych rodzajach .

Wspomniane leki są związane z zaburzeniami snu, w tym przebudzeniami w nocy i koszmarami. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że hamują wydzielanie , hormonu regulującego nasz zegar dobowy.

U pacjentów zmagających się z przewlekłą notuje się niski poziom melatoniny. Z tego powodu u chorych pomocne mogą być suplementy z tym hormonem.

Kortykosteroidy


Są stosowane w leczeniu zapalenia naczyń krwionośnych i mięśni, jak również reumatoidalnym zapaleniu stawów, tocznia, zespołu Sjögrena, dny i reakcji alergicznych.

Organizm osób zmagających się ze stresem dłużej pozostaje bez snu - trudno mu się wyciszyć i zasnąć, ponieważ umysł stymulowany jest przez nadnercza. Podobne efekty mogą dawać kortykosteroidy, leki te „ sieją spustoszenie" we wszystkich systemach, które umożliwiają relaks i sen, powodując bezsenność i nieprzyjemne marzenia senne. Rozwiązaniem może być tu przyjmowanie medykamentów o wcześniejszych porach dnia.

Statyny


Przepisuje się je w celu obniżenia poziomu .

Najczęstszym skutkiem ubocznym jest ból mięśni, który zaburza sen. Problem może mieć bardzo poważną formę, ponieważ osłabienie mięśni i bóle w całym ciele mogą być objawami rabdomiolizy wywołanej statynami, choroby, w której uszkodzeniu ulegają mięśnie poprzecznie prążkowane i do krwioobiegu uwalniana jest mioglobiny pochodzenia mięśniowego, co z czasem może doprowadzić do uszkodzenia nerek i rozwoju ich ostrej niewydolności.

Jeśli poziom cholesterolu nie jest alarmujący, a raczej ostrzegawczy, po konsultacji z lekarzem można postarać się uniknąć zażywania leków i obniżyć cholesterol poprzez zmianę stylu życia - stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej.

Antydepresanty SSRI


SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) są stosowane w leczeniu objawów umiarkowanej lub ciężkiej . Opisywane farmaceutyki blokują wychwytywanie serotoniny (neuroprzekaźnika) w mózgu, co może pomóc komórkom mózgu wysyłać i odbierać bodźce chemiczne, dzięki czemu łagodzone są symptomy depresji.

Nie jest jasne, dlaczego te leki oddziałują na bezsenność. Z badań wynika, że około 10 do 20 proc. pacjentów zażywających SSRI staje się bardziej pobudzonych i impulsywnych, a także zmaga z bezsennością.

SSRI nie są jedynymi . Istnieją leki o innym działaniu, więc jeśli dotychczasowe tabletki wywołują silne efekty uboczne, warto porozmawiać z lekarzem o zmianie farmaceutyków.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:15:37, 03-01-2015 LucjannaN

    Kurczę nie przypuszczałam, że leki mogą powodować problemy ze snem. Sama się kiedyś z nimi musiałam zmierzyć, bo bez kilku godzin snu dziennie, nie byłam w stanie normalnie funkcjonować. Na szczęście z pomocą przyszedł mi forsen z melatoniną i w końcu dzięki niemu się wyspałam. Jednak poranne wstawanie po przespanej normalnie nocy jest o wiele przyjemniejsze zwłaszcza gdy ma się świetny humorek
    ... zobacz więcej
  • 10:12:48, 15-09-2017 patafil

    https://terapiasokami.pl/pl/blog tutaj można przeczytać jak sok z marchewki, selera, pietruszki i kapusty pomaga na bezsenność. Dobrze jest też przewietrzyć sypialnię, posłuchać relaksacyjnej muzyki czy wziąć ciepłą kąpiel z olejkami eterycznymi. Ważne jest aby być zrelaksowanym i nie jeść dużo przed snem.
  • 10:46:44, 29-09-2017 euzebia

    Właściwie to wiele zależy od tolerancji na dane składniki, wiele leków może powodować bezsenność.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy