Strona głównaChorobyLeki latem - jak wpływa na nie upał

Leki latem - jak wpływa na nie upał

Właściwe przechowywanie i stosowanie leków pomaga zachować ich odpowiednią skuteczność i bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury czy wilgoć mogą mogą mieć wpływ na substancję czynną, zmieniając jej właściwości lub powodować rozwój bakterii w opakowaniach. Zobacz, jaki wpływ na farmaceutyki ma upał.
Leki latem - jak wpływa na nie upał W przypadku długotrwałego narażenia na działanie ciepła i bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne niektóre leki mogą zmienić swe właściwości i stać się wręcz groźne dla zdrowia (np. , leki adrenergiczne, insulina, leki przeciwbólowe, leki uspokajające, etc.). Niektóre środki mogą w takiej sytuacji wpływać na termoregulację lub nawodnienie organizmu, wzmacniając efekty upału (np. leki antycholinergiczne, przeciwhistaminowe, , adrenolityczne i beta-blokery, przeciwnadciśnieniowe, moczopędne, przeciwpadaczkowe, etc.).
  1. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli leki przez krótki czas (jeden lub dwa dni) są przechowywane w temperaturze powyżej 25 stopni, raczej nie stracą na jakości, ale dłuższy czas w takiej temperaturze znacznie skróci datę ważności. Jeśli jednak temperatura przechowywania jest jasno wskazana, nawet krótki czas w zbyt nagrzanym otoczeniu czyni je niebezpiecznymi dla zdrowia. Ma to szczególne znaczenie m. in. w odniesieniu do: leków adrenergicznych, antybiotyków insuliny, leków uspokajających.
  2. U pajcentów cierpiących na chorobę przewlekłą, taką jak czy choroby serca, zmiany dawki leku (np. czy nitrogliceryny) podczas upału mogą być ryzykowne. W szczególności nieznaczne modyfikacje dawkowania środków przeciwpadaczkowych i przeciwzakrzepowych przekłada się na niebezpieczeństwo dla zdrowia.
  3. Leki w sprayu powinny być trzymane z daleka od nasłonecznionych miejsc i przewożone w izotermicznych opakowaniach.
  4. Nie należy przechowywać pasków diagnostycznych (np. takich do sprawadzania poziomu cukru we krwi) w miejscach wilgotnych lub bardzo gorących. Są bardzo wrażliwe na takie warunki i mogą spowodować zły odczyt.
  5. Leki na tarczycę, środki antykoncepcyjne i inne leki zawierające hormony są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury. Należy je przechowywać w chłodnym miejscu i w stałej temperaturze.
  6. Z powodu ekspozycji na słońce niektóre leki mogą powodować reakcje w postaci zwiększonej wrażliwości na światło (wywołują fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje np. w postaci zapalenia skóry, egzemy, etc.). Szczególnie warto sprawdzić ostrzeżenia na ulotkach: antybiotyków (tetracyklin, chinolonów), sulfonamidów, leków przeciwzapalnów, prometazyny (lek przeciwhistaminowy).
  7. Należy unikać ekspozycji na słońce po zastosowaniu żelu lub plastrów z ketoprofenem lub prometazyną; druga z tych substancji jest często używana w preparatach na ukąszenia owadów lub skórne. W przeciwnym razie na skórze mogą pojawić się plamy, a także może dojść do .
  8. Warto też pamiętać, że pod wpływem upałów leki mogą wpływać drogi nerwowe i czuciowe oraz powodować pocenie się się czy rozkurcz naczyń skórnych.
  9. Wysoka temperatura może sprawić, że przyjęte leki staną się toksyczne lub też ograniczyć skuteczność farmaceutyków.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy