Strona głównaChorobyLeki mogą osłabiać zdolność do uzyskania orgazmu u mężczyzn

Leki mogą osłabiać zdolność do uzyskania orgazmu u mężczyzn

Amerykańscy medycy odkryli, że mężczyźni przyjmujący gabapentynę, lek powszechnie stosowany w leczeniu bólu neuropatycznego, drgawek i choroby afektywnej dwubiegunowej u starszych pacjentów, częściej doświadczają anorgazmii, czyli braku orgazmu.
Leki mogą osłabiać zdolność do uzyskania orgazmu u mężczyzn [fot. ElisaRiva from Pixabay]
Leki przeciwdrgawkowe to jeden z medykamentów na receptę coraz częściej przepisywany pacjentom z pokoleniu wyżu demograficznego. Osobom w wieku 44-82 lata częściej zaleca się leki przeciwdrgawkowe niż opioidy. Gabapentyna natomiast to farmaceutyk preferowanym ze względu na relatywnie łagodne skutki uboczne, zwykle ograniczone do i , które ustępują z czasem.

Od czasu jego wprowadzenia w leku w 1993 roku odnotowano nieliczne przypadki anorgazmii, głównie u młodszych pacjentów. W badaniach przeprowadzonych w około dwie dekady później odkryto, że znaczący odsetek chorych po pięćdziesiątce doświadczyło anorgazmii.
Anorgazmia wywołana gabapentyną może występować częściej u starszych pacjentów. Co więcej, brak wydaje się zależeć od dawki. We wszystkich przypadkach powracał po zmniejszeniu lub zaprzestaniu stosowania Gabapentyny - mówi dr Michael D. Perloff z Boston University School of Medicine.
Jak zaznaczają autorzy badań, lekarze powinni brać pod uwagę występowanie opisywanego skutku ubocznego i poinformować pacjentów, że jest odwracalny i prawdopodobnie zależny od dawki.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy