22-02-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Amerykańscy medycy odkryli, że mężczyźni przyjmujący gabapentynę, lek powszechnie stosowany w leczeniu bólu neuropatycznego, drgawek i choroby afektywnej dwubiegunowej u starszych pacjentów, częściej doświadczają anorgazmii, czyli braku orgazmu.
Leki przeciwdrgawkowe to jeden z medykamentów na receptę coraz częściej przepisywany pacjentom z pokoleniu wyżu demograficznego. Osobom w wieku 44-82 lata częściej zaleca się leki przeciwdrgawkowe niż opioidy. Gabapentyna natomiast to farmaceutyk preferowanym ze względu na relatywnie łagodne skutki uboczne, zwykle ograniczone do i , które ustępują z czasem.
Od czasu jego wprowadzenia w leku w 1993 roku odnotowano nieliczne przypadki anorgazmii, głównie u młodszych pacjentów. W badaniach przeprowadzonych w około dwie dekady później odkryto, że znaczący odsetek chorych po pięćdziesiątce doświadczyło anorgazmii.
Anorgazmia wywołana gabapentyną może występować częściej u starszych pacjentów. Co więcej, brak wydaje się zależeć od dawki. We wszystkich przypadkach powracał po zmniejszeniu lub zaprzestaniu stosowania Gabapentyny - mówi dr Michael D. Perloff z Boston University School of Medicine.
Jak zaznaczają autorzy badań, lekarze powinni brać pod uwagę występowanie opisywanego skutku ubocznego i poinformować pacjentów, że jest odwracalny i prawdopodobnie zależny od dawki.
Na podstawie: