Strona głównaChorobyLeki na cukrzycę chronią przed jaskrą

Leki na cukrzycę chronią przed jaskrą

Popularna klasa leków przeciwcukrzycowych zwana agonistami GLP-1R może chronić diabetyków przed jaskrą.
Leki na cukrzycę chronią przed jaskrą  [fot. Daniel Alvarez from Pixabay]
Medycy z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli, że leki o nazwie agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1R) mogą pomóc uchronić się przed .

Przejrzano informacje medyczne niemal 2 tysięcy pacjentów z cukrzycą, którzy stosowali wspomniane leki. Grupę kontrolną stanowiło ponad 4 tys. osób. Po niemal pół roku leczenia jaskrę zdiagnozowano u 0,5 procent wszystkich pacjentów z i 1,3 procent ludzi z grupy kontrolnej. Jak się wydaje, agoniści receptora GLP-1 mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju jaskry o połowę.

Już wcześniej ustalono, że wymienione leki zmniejszają stan zapalny układu nerwowego i zapobiegają śmierci komórek zwojowych siatkówki u myszy. Ta klasa farmaceutyków wykazała również podobne działanie ochronne przed chorobą i u zwierząt. Teraz zaś testuje się ich profilaktyczne efekty przed chorobami neurodegeneracyjnymi u ludzi.

Jaskra to ogólny termin na grupę podobnych chorób. Najpowszechniejsza forma tej dolegliwości, tj. jaskra pierwotna otwartego kąta, sprawia, że ciecz z oka odpływa wolniej i rośnie ciśnienie wewnątrzgałkowe, co skutkuje stopniowym niszczeniem nerwu wzrokowego. Zgodnie ze statystykami jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie.

- Bardzo budujące jest odkrycie, że popularny lek na cukrzycę może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju jaskry - mówi dr nQi N. Cui z Penn University.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy