Strona głównaChorobyLeki na demencję mogą wywoływać problemy z nadreaktywnym pęcherzem

Leki na demencję mogą wywoływać problemy z nadreaktywnym pęcherzem

Osoby z demencją, w tym z chorobą Alzheimera nierzadko przyjmują leki z grupy inhibitorów cholinesterazy (cholinesterase inhibitor, ChEI), ale farmaceutyki te mogą zwiększać ryzyko nadreaktywnego pęcherza moczowego.
Leki na demencję mogą wywoływać problemy z nadreaktywnym pęcherzem [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
oznacza osłabienie pamięci, zdolności rozumowania i innych umiejętności myślenia. jest jej najczęstszą formą, stanowiąc 60-80 proc. wszystkich przypadków. Leki ChEI, w tym donepezil, galantamina i rywastygmina, zwiększają komunikację między komórkami nerwowymi, poprawiając , wskazują eksperci z University of Houston.

- Okazało się, że ryzyko nadreaktywnego pęcherza różni się w zależności od poszczególnych ChEI. Odkryliśmy, że donepezil oznaczał o 13 proc. zwiększone ryzykiem w porównaniu z rywastygminą, nie odnotowano zaś żadnej różnicy w przypadku galantaminy i rywastygminy. - mówią autorzy badań.

Zbadano ponad pół miliona osób w wieku powyżej 65 lat z otępieniem, które przyjmowały ChEI. Wcześniejsze badania wykazały, że stosowanie ChEI wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przyjmowania leku przeciwmuskarynowego, który nierzadko jest przepisywany przy niektórych zaburzeniach związanych z pracą pęcherza. Teraz potwierdzono, że ChEi mogą oznaczać częstsze problemy z nadreaktywnym pęcherzem.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy