Strona głównaChorobyLeki na migrenę (tryptany) pomagają schudnąć

Leki na migrenę (tryptany) pomagają schudnąć

Tryptany, powszechnie przepisywana grupa leków na migrenę, mogą być także przydatne w leczeniu otyłości. W testach na otyłych myszach codzienna dawka tryptanu powodowała, że zwierzęta jadły mniej i traciły na wadze.
Leki na migrenę (tryptany) pomagają schudnąć [fot. Stefano Ferrario from Pixabay] - Pokazaliśmy, że istnieje realny potencjał dla zmiany przeznaczenia tych leków, o których już wiadomo, że są bezpieczne - mogą tłumić apetyt i pomóc stracić na wadze - mówi dr Chen Liu, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i neurologii z UT Southwestern.
Statystyki pokazują, że otyłość dotyczy ponad 41 proc. osób dorosłych w USA, a jak wiadomo zwiększa ona ryzyko chorób serca, , i kilkunastu rodzajów nowotworów.

Od dawna wiadomo, że neuroprzekaźnik serotonina odgrywa kluczową rolę w . Istnieje jednak 15 różnych receptorów serotoninowych, które reagują na wspomniany hormon i sygnalizują komórkom zmianę zachowania. Uczeni chcieli zrozumieć rolę każdego receptora serotoninowego w poziomie apetytu, poprzednie leki zaś - w tym fen-fen i lorkaseryna - ukierunkowane na określone receptory, zostały wycofane z rynku z powodu skutków ubocznych.

Jak mówi dr Liu, tryptany, które są stosowane w leczeniu ostrych migren i klasterowych bólów głowy, celują w jeden z receptorów serotoninowych.

Przetestowali sześć różnych tryptanów na receptę u otyłych myszy karmionych dietą wysokotłuszczową. Przez siedem tygodni gryzoniom podawano dwoma wspomniane leki i cztery z nich sprawiały, że zwierzęta jadły mniej. Po 24 dniach stosowania tych leków gryzonie straciły średnio 3,6 proc. masy ciała, podczas gdy myszy, którym nie podano tryptanu, zyskały średnio 5,1 proc. masy ciała.
- Odkryliśmy, że leki te, a w szczególności jeden, mogą i poprawić metabolizm glukozy w mniej niż miesiąc - mówi dr Liu.

Ponieważ tryptany są zazwyczaj przepisywane do krótkotrwałego stosowania w przypadku , dr Liu sądzi, że pacjenci mogli nie zauważyć wpływu farmaceutyku na apetyt i wagę. Skoro teraz odkryto, na który konkretnie receptor serotoniny oddziałują tryptany, jest szansa na skuteczniejsze leczenie otyłości oraz regulację apetytu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy