Strona głównaChorobyLeki na osteoporozę pomogą dłużej żyć?

Leki na osteoporozę pomogą dłużej żyć?

Dwa ostatnio przeprowadzone badania pokazały, że leki na osteoporozę mogą pomóc uchronić się przed przedwczesną śmiercią.
Leki na osteoporozę pomogą dłużej żyć? [fot. Christian Trick z Pixabay]
to obecnie jeden z powszechnych problemów społecznych. Choroba polega na zmniejszeniu gęstości prawidłowo zmineralizowanej kości. W efekcie kość staje się patologicznie porowata i cienka, a wówczas rośnie ryzyko złamań przy niewielkim urazie, a nawet bez jego udziału. Złamaniu ulegają najczęściej kręgi, kości przedramienia w okolicy nadgarstka i kość udowa (biodro). Osteoporoza jest częstsza u kobiet, ale dotyczy też wielu mężczyzn. Teraz ustalono, że środki na tę chorobę mogą mieć istotny wpływ na ochronę zdrowia całego organizmu.

W przypadku stwierdzenia osteoporozy, lekarze zwykle polecają zażywanie leków wzmacniajcych kości, takich jak bisfosfoniany azotowe i etidronian (bisfosfonian nieazotowy). Według uczonych z Garvan Institute of Medical Research w Darlinghurst w Australii stosowanie niektórych tych leków ma związek ze znacznie niższym ryzykiem zgonu w danym okresie (zdrowie uczestników monitorowano przez 15 lat).

W innych badaniach, przeprowadzonych w ramach Canadian Multicentre Osteoporosis Study, wykazano, że osoby przyjmujące bisfosfoniany azotu miały mniejszy wskaźnik utraty kości, a także niższe ryzyko przedwczesnej śmierci - obniżenie tego prawdopodobieństwa wyniosło, w zależności od gupy uczestników, od 34 do 39 proc.

Autorzy uważają, że wyniki powinny zchęcić pacjentów z osteoporozą do regularnego zażywania przepisywanych leków, bo - jak wskazują - wielu chorych lekceważy te rekomendacje. Przyjmowanie wspomnianych farmaceutyków nie tylko zmniejsza ryzyko kolejnych osteoporotycznych, ale i , co może byc związane z zapobieganiem różnych komplikacji, które zwykle mają miejsce po złamaniach.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy