Strona głównaChorobyLuteina pomocna na stany zapalne w chorobie wieńcowej

Luteina pomocna na stany zapalne w chorobie wieńcowej

Wielu pacjentów z chorobą wieńcową (coronary artery disease, CAD) wykazuje przewlekłe stany zapalne. W badaniu ustalono, że luteina, związek znajdujący się np. w szpinaku czy jajach, może osłabić poziom zapalenia.
Luteina pomocna na stany zapalne w chorobie wieńcowej [© olhaafanasieva - Fotolia.com] Szwedzcy uczeni sprawadzili, jak , karotenoid o działaniu antyutleniającym, wpływa na poziom interleukiny 6, cząsteczki pobudzającej procesy zapalne. Okazało się, że wspomniany przeciwutleniacz może hamować stan zapalny u pacjentów z chorobą wieńcową.

Badacze z Uniwersytetu w Linköping sprawdzili, czy większa ilość kartenoidów, takich jak beta-karoten, , czy luteina może zmniejszyć ilość markerów .

W testach wzięło udział 193 pacjentów z . Znaczna liczba osób, które przeszły zawał mięśnia sercowego, po tym zdarzeniu ciągle miała pewien poziom przewlekłego stanu zapalnego, nawet po otrzymaniu skutecznego leczenia poprawiającego funkcjonowanie naczyń krwionośnych i zmianie stylu życia na zdrowszy.

Ustalono, że spośród kartenoidów, tylko luteina wpłynęła na obniżenie poziomu interleukiny 6. Poza tym dzięki luteinie znacznie zmniejszyła się aktywność komórek zapalnych.

Luteina znajduje się m. in. w , zielonym groszku, fasoli szparagowej, , pietruszce, , żółtku jaj.

O badaniach napisano w magazynie Atherosclerosis.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy