Strona głównaChorobyMasz nadciśnienie? Może ci pomóc szczepionka przeciw grypie

Masz nadciśnienie? Może ci pomóc szczepionka przeciw grypie

Niedawne badania wykazały, że uniknięcie grypy dzięki szczepieniom może złagodzić obciążenie organizmu związane z atakami serca i udarami ciała.
Masz nadciśnienie? Może ci pomóc szczepionka przeciw grypie [fot.  LuAnn Hunt z Pixabay]
Jeśli dotyczy cię nadciśnienie, szczepienie przeciw grypie może być bardzo ważną strategią osłabienia skutków tej dolegliwości - może wręcz uratowac życie, mówią uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Osoby ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, które w danym sezonie zaszczepiły się przeciw , odznaczają się o niemal 18 proc. niższym ryzykiem śmierci w tym czasie.

Uczeni przez dziewięć sezonów grypowych monitorowali stan zdrowia ponad sześciuset tysięcy ludzi w wieku 18-100 lat z nadciśnieniem tętniczym. U uczestników porównali efekty szczepień lub ich braku.

Jak się okazało, osoby poddające się szczepieniom cechowały się o 18 proc. niższym ryzykiem śmierci z jakiegokolwiek powodu w danym okresie, niższym o 16 proc. prawdopodobieństwem śmierci w efekcie i o 10 proc. nizszym zgarożeniem utraty życia z powodu lub . Te wyniki pozostały ważne także po uwzględnieniu takich czynników ryzyka. jak wiek, obecność różnych chorób i rodzaj zażywanych leków.

Wcześniejsze badania wykazały, że grypa tak obciąża organizm, że zwiększa ryzyko zawałów oraz udarów. Pacjenci z nadciśnieniem zaś już odznaczają się większym prawdopodobieństwem takich zdarzeń, więc grypa stanowi dodatkowe zagrożenie.
Biorąc pod uwagę te wyniki, uważam, że wszyscy pacjenci z nadciśnieniem powinni otrzymywać coroczne szczepienia przeciw . Szczepienia są bezpieczne, tanie, łatwo dostępne i zmniejszają zakażenie wirusem grypy. Co więcej, nasze badanie sugeruje, że mogą one również chronić przed śmiertelnymi atakami serca i udarami oraz zgonami z innych przyczyn - mówi Daniel Modin z Uniwersytetu w Kopnehadze, współautor badań.
Jak wskazuje Modin, podczas dziewięciu badanych sezonów grypowych szczepieniami objetych było 26 do 36 proc., więc wielu ludzi z nadciśnieniem nie miało tej ochrony.

Wyniki badań zostaną przedstawione podczas corocznego spotkania European Society of Cardiology.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy