Strona głównaChorobyMetformina - lek na starość?

Metformina - lek na starość?

Zażywana przez pacjentów z cukrzycą metformina może mieć wiecej zastosowań - z badań na zwierzętach wynika, że może sprzyjać długowieczności.
Metformina - lek na starość? [© Zerbor - Fotolia.com] Być może jest od dawna poszukiwanym „eliksirem młodości". Lek przepisywany pacjentom z może przedłużyć życie.

Farmaceutyk został użyty w badaniach na nicieniach Caenorhabditis elegans i odkryto, że organizmy, którym go dostarczano, wolniej wolniej się starzały i odznaczały lepszym zdrowiem. Podobne wyniki uzyskano w przypadku szczurów - gryzonie, którym podawano lek, żyły niemal 40 procent czasu dłużej i miały mocniejsze .

Pełnych badań z udziałem ludźmi jeszcze nie zakończono, ale dostępne już teraz dane wskazują, że diabetycy leczeni metforminą żyją dłużej i to bez względu na uzyskiwaną dzięki medykamentowi kontrolę .

- Wiemy, że niewielu ludzi może osiągnąć bardzo zaawansowany wiek i nadal być fizycznie i społecznie aktywnymi, więc oczywiste jest, że ich organizmy sa w jakiś sposób chronione. Niektórzy nie starzeją się tak szybko jak inni. Jeśli bylibyśmy w stanie kontrolować ten mechanizm, niemal każdy mógły być - mówi Gordon Lithgow z Buck Institute for Research on Aging w Kalifornii, współautor badań z udziałem ludzi.

- Jeśli uda się spowolnić proces , będzie też można spowolnić rozwój określonych chorób i dolegliwości związanych ze starszym wiekiem - kontynuuje Lithgow. Uważa on, że byłoby to istotniejszym postępem niż znalezienie leku na raka. - Jeżeli zdołalibyśmy wyleczyć wszystkie nowotwory, zwiększyłoby to długość życia o około trzy lata, tymczasem spowolnienie procesu starzenia się może wydłużyć życie znacznie bardziej - wyjaśnia badacz.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy