Strona głównaChorobyMetformina pomaga zdrowo się starzeć

Metformina pomaga zdrowo się starzeć

Metformina to powszechnie stosowany lek w leczeniu cukrzycy typu 2. Może mieć jednak szersze zastosowanie - okazuje się, że różnorako korzystnie oddziałuje na starzejący się organizm.
Metformina pomaga zdrowo się starzeć [fot. Pexels z Pixabay] W badaniach kultur komórkowych i z udziałem myszy uczeni zidentyfikowali nie tylko mechanizm kontroli glukozy przez , ale także zaskakującą liczbę innych procesów, jakie lek wywołuje w organizmie.
Ostatnio świat medyczny obiegły zaskakujące informacje, że zażywanie metforminy może sprzyjać zdrowemu . Trwają też badania kliniczne, których celem jest przetestowanie skuteczności leku w przedłużaniu życia i zdrowia. Teraz analizuje się, jakie procesy biochemiczne wywoływane przez metforminę mogą tu odgrywać rolę.

Dotychczasowe testy pokazały, że metformina nie tylko zmniejsza poziom glukozy, ale także może być skuteczna przy wielu innych chorobach, w tym przy otyłości, nowotworze, , zespole policystycznych jajników i . Okazało się również, że lek może dawać efekty przeciwstarzeniowe.

Wcześniejsze analizy pokazały, że metformina aktywuje szlak sygnałowy o nazwie AMPK, on zaś odgrywa istotną rolę w równoważeniu poziomów energii w komórkach. Nowe testy wskazują z kolei, że kinaza białkowa D i MAPKAPK2 , które mają związek ze stresem komórkowym, ulega oddziaływaniu metforminy. To może tłumaczyć związek ze zdrowym starzeniem się oraz wpływem na przedłużenie życia i zdrowia. Ponadto uczeni zidentyfikowali także nowe cele i mechanizmy komórkowe kontrolowane przez szlak AMPK, które mogą uzsadniać prozdrowotne działanie .

Na temat badań można przeczytać w magazynie Cell Reports.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy