Strona głównaChorobyNadciśnienie - sprawdź, czy przyjmowane leki go nie nasilają

Nadciśnienie - sprawdź, czy przyjmowane leki go nie nasilają

Niemal jedna na pięć osób z nadciśnieniem, przyjmuje lek, który może dodatkowo podnosić ciśnienie krwi.
Nadciśnienie - sprawdź, czy przyjmowane leki go nie nasilają [fot. Antonios Ntoumas from Pixabay]
Warto przeglądać zażywane leki, w tym te dostępne bez recepty, aby upewnić się, że żaden z nich nie zaburza starań związanych z obniżaniem ciśnienia krwi.

Co najczęściej stanowi problem? Jak się okazuje, trzy główne grupy leków to: leki przeciwdepresyjne; (NLPZ, obejmują np. ibuprofen i naproksen); oraz doustne steroidy stosowane w leczeniu stanów takich jak , toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów lub po przeszczepie narządu. Ponadto podwyższeniem ciśnienia krwi skutkować mogły w tym , niektóre doustne środki antykoncepcyjne i popularne medykamenty zmniejszające przekrwienie.

- Są to leki, które często przyjmujemy - zarówno dostępne bez recepty, jak i na receptę - a mogą mieć niezamierzony efekt uboczny w postaci podwyższenia ciśnienia krwi i niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie serca - mówi dr John Vitarello z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie. - Wiemy, że prowadzi do chorób układu krążenia, i śmierci, a nawet niewielki wzrost ciśnienia krwi może mieć istotny wpływ na choroby układu krążenia. Trzeba więc być bardziej świadomym polipragmazji (stosowania wielu leków przez jednego pacjenta) u osób starszych, które najczęściej zmagają się z nadciśnieniem - dodaje dr Vitarello.

Wśród uczestników z nadciśnieniem 19 proc. stosowało jeden lub więcej leków podnoszących ciśnienie krwi, a 4 proc. - wiele takich medykamentów. Więcej kobiet (24 proc.) niż mężczyzn (14 proc.) przyjmowało takie farmaceutyki. Ustalono też, że starsi nieco częściej stosowali leki podnoszące ciśnienie krwi niż osoby młodsze (19 proc. uczestników w wieku powyżej 65 lat w porównaniu z 18 proc. wśród ludzi młodszych).

Jak się wydaje, w niektórych przypadkach, zamiast leczenia nadciśnienia większą liczbą leków, można by obniżyć ciśnienie krwi poprzez zastąpienie niektórych leków bezpieczniejszymi wersjami. Istnieją medykamenty na te same choroby, które mają mniejszy wpływ na ciśnienie. Niemniej jednak czasem nie ma innych opcji leczenia, stąd poleca się uważne obserwowanie zmian w poziomie ciśnienia krwi i analizę możliwości ograniczenia niektórych farmaceutyków.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy