Strona głównaChorobyNadmiar leków - szczególne ryzyko dla zdrowia seniorów

Nadmiar leków - szczególne ryzyko dla zdrowia seniorów

Osoby starsze zażywają znaczne ilości leków. To z kolei zwiększa ryzyko rozmaitych powikłań i skutków ubocznych. Przy decyzji o zakupie kolejnego medykamentu warto dokładnie konsultować się z lekarzem.
Nadmiar leków - szczególne ryzyko dla zdrowia seniorów [© Maksim Shebeko - Fotolia.com] Ludzie w wieku powyżej 60 lat zwykle zażywają kilka tabletek dziennie. To natomiast oznacza duże prawdopodobieństwo interakcji między medykamentami, które zagrażają zdrowiu.

Jak wynika z kanadyjskich badań, jedna osoba na trzy w wieku 75 - 85 lat zażywa codziennie pięć lub więcej przepisanych przez lekarza leków, a do tego przyjmuje jakieś farmaceutyki bez recepty. W konsekwencji nierzadko ludzie starsi doznają szkodliwych skutków ubocznych lub przedawkowują medykamenty.

Często także przyzwyczajenia pacjentów powodują jednoczesne stosowanie leków należących mniej więcej tej samej klasy terapeutycznej (określa się to jako polifarmakoterapia). Tymczasem osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na negatywne reakcje organizmu na określone środki, więc z powodu znacznej ilości leków zwiększa się u nich ryzyko śmierci.

Liczba przepisywanych leków zwykle się zwiększa, gdy starszy pacjent zgłasza się do większej liczby specjalistów; z tego względu uważa się, że najlepszym wyborem - o ile to możliwe - jest konsultacja z geriatrą, który zna historię medyczną danej osoby i umie ocenić, jakie są korzyści i zagrożenia wynikające z nowych metod leczenia.

Co więcej - jak wskazują eksperci - zażywanie takich leków, jak te obniżające , na , czy na można ograniczyć dzięki zdrowemu stylowi życia, tj. , stosowaniu zdrowszej diety, etc.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy